Hokejisté Plzně začali novou sezónu výhrou nad Spartou | Sportovní Plzeň

Hokejisté Plzně začali novou sezónu výhrou nad Spartou

osm18. 9. 2020

ilustrační foto: HC Škoda Plzeň

Vítězně vstoupili hokejisté Škody Plzeň do nového extraligového ročníku. Na domácím ledě porazili Spartu 5:3. Dva góly vstřelil Tomáš Mertl, po jedné brance přidali Jaroslav Kracík, Jakub Pour a Petr Kodýtek.

Plzeňští vstoupili do zápasu rozpačitě, jakoby jim výrazně chyběl tradiční nástupní chorál z filmu Most přes řeku Kwai. Byla to Sparta, která byla hned v první minutě blízko úvodní trefy. Po Rouskově střele zachránila Škodovku tyč. V 5. minutě zase Západočeši nechali hodně prostoru Sukel´ovi a mohli být rádi, že slovenský střelec minul. V 9. minutě už se skóre měnilo. Domácí hráli přesilovku bídně, do úniku se dostal Pavelka a povedeným blafákem nedal Frodlovi šanci. Jen o pár vteřin později mohlo být pro Plzeň ještě hůř. Po další velké chybě se na Frodla řítil osamocený Rousek. Ani on, ani dojíždějící Sukel´ovšem puk do sítě neprotlačili. Ve 12. minutě navíc Škodovku zachránila znovu branková konstrukce proti Košťálkově střele.

Domácí fanoušci si na gól svého celku počkali až do druhé třetiny. Ve 22. minutě hráli domácí v početní výhodě, Sparťané nestihli dokončit včas střídání a Tomáš Mertl z rychlého brejku trefil švihem přesně nad rameno Machovského. Za další dvě minuty měl obrovskou šanci Gulaš, který z pár metrů přestřelil poloprázdnou branku. Plzeň pak přežila kritické chvíle, když se bránila minutu dvojnásobné přesilovce, naopak už v klasickém oslabení 4 proti 5 mohla sama udeřit. Straka ovšem blafákem přestřelil. Ve 34. minutě se vyznamenal Frodl proti Říčkovi a naopak za další minutu vysunul mladík Jiříček do brejku zkušeného Jaroslava Kracíka, a ten trefil chladnokrevně pod horní tyč. Ve 39. minutě bylo v Plzni ještě veseleji. V přesilové hře našel Gulaš Tomáše Mertla, a ten trefil přesně. Jenže ještě ani nedozněly oslavné chorály a Sparta snížila zásluhou Říčky.

Ze třetí třetiny uplynulo jen 24 vteřin a bylo vyrovnáno. Horák původně přihrával, ale trefil Mertlovu hokejku, od níž se puk odrazil za Frodlova záda. Neuplynula ani minuta a indiáni znovu vedli. Jakub Pour z úhlu nadvakrát dostal puk do sítě. Ve 45. minutě navíc odskočili domácí už na rozdíl dvou gólů. Petr Kodýtek dostal hodně prostoru na levém křídle a rychlou střelou k bližší tyči propálil Machovského. Indiáni se v dalším průběhu zápasu zaměřili hodně na obranu, což se jim také poměrně dařilo. V závěru hosté zkusili ještě hru v power-play, jediným výsledkem byla ale Košťálkova střela do tyče.

Ladislav Čihák, trenér HC Škoda Plzeň: "Chtěl bych poděkovat fanouškům, že přišli na hokej a v téhle době nás podporují. Co se týká utkání, v začátku utkání byla Sparta lepší. Věděli jsme, že v oslabení ujíždí do brejků, i přesto nás potrestali. Náš tým je mladý, ale začíná být charakterově silný. Pár věcí jsme si o první přestávce vyříkali a od druhé třetiny jsme byli o trochu lepším týmem. Ve třetí třetině nám pomohlo, že jsme dali hned po vyrovnání čtvrtý gól. Pro mě osobně to byl hodně emotivní zápas, hráčům děkuju, že to zvládli."