Regionální plzeňská hokejová akademie - Sportovní Plzeň - oficiální sportovní portál města

 

 

Regionální házenkářská akademie


Činnost regionální házenkářské akademie je zajišťována odděleně pro chlapeckou a dívčí složku na úrovni klubů Talent Plzeň a DHC Plzeň. Oba kluby však na řadě projektů úzce spolupracují.

Akademie DHC Plzeň

DHC Plzeň již více než 30 let vychovává mladé házenkářky. Klub úzce spolupracuje s 31. ZŠ, v jejímž areálu probíhá většina tréninků a házenkářky zde hrají svá domácí utkání.

DHC Plzeň je Sportovním střediskem mládeže v rámci Českého svazu házené.

V klubu jsou zastoupeny všechny věkové kategorie od nejmenších dětí až po ženy. Nejmladší děvčata (2 – 3 roky) chodí cvičit 1x týdně na Kroužek Míček. Dále navazují týmy Sluníček (2014 – 2015), Berušek (2012 – 2013) a Minižaček (2011). Mladší a starší žačky absolvují kromě standardních tréninků i tréninkové minikempy, ale také herní konfrontace, ať už formou turnajů v Čechách nebo zahraničí.

Klub spolupracuje s německým klubem FC Mintraching. V rámci česko-německé spolupráce mají možnost poznat Německo nejen po sportovní, ale i po kulturní stránce. Mladší i starší dorostenky hrají nejvyšší soutěže (1. ligy). V každém z těchto týmů se připravuje řada reprezentantek. Klub má status Regionálního klubového centra mládeže.

Sportovní přípravu mládeže zajišťuje celkem 28 házenkářských trenérů, 2 kondiční trenéři a 4 fyzioterapeuti. Ti se věnují více než 180 hráčkám.

V sezóně 2017/18 startovaly hráčky DHC Plzeň poprvé v kategorii dospělých, a to v nejvyšší české soutěži žen – 1. lize (v týmu se spojily úspěšné ženy z VŠ Plzeň a vypomáhaly starší dorostenky DHC Plzeň). Po rozpačitých podzimních výkonech na jaře abodovaly a vybojovaly postup do mezinárodní soutěže. Od září 2018 startují v mezinárodní MOL lize, ve které se potkávají s těmi ejlepšími týmy z Čech i Slovenska (Most, Slavia Praha, Duslo Šala, ŠSK Prešov, Iuventa Mchalovce…).

DHC Plzeň spolupracuje s ostatními kluby v regionu. Družstvo žen je složeno z odchovankyň všech plzeňských klubů. Také v rámci dorosteneckých soutěží probíhá spolupráce formou hostování talentovaných hráček do DHC Plzeň a některých hráček DHC Plzeň do HK Slavia VŠ Plzeň i do HC Plzeň.

Klub pořádá kromě házenkářských soutěží i celou řadu jiných akcí. Na jaře je to Aprílový pochod, na podzim Odpadkobraní. Mezi vánočními svátky to bývá Vánoční bruslení. Pro nejmenší děti připravuje na konci sezóny Míčkyádu a v prosinci Vánoční Míčkohraní. Největší akcí, kterou klub pořádá, je Memoriál Karla Šulce (www.memorialkarlasulce.cz). Největší turnaj pro nejmenší házenkářky přiláká do Plzně každým rokem několik tisíc návštěvníků. Poslední ročník proběhl v roce 2019 a zúčastnilo se ho 907 hráček (odehrály 452 utkání a vstřelily 4800 gólů). ročníky 2020 a 2021 byly bohužel zrušeny kvůli koronaviru.

Ani v době koronavirových omezení hráčky z DHC Plzeň nezahálely. Trenéři s nimi trénovali nejméně 2x týdně onlajn a každý víkend připravovali samoobslužné tréninky v plzeňských lesích (nejčastěji v okolí Boleveckých rybníků).

Počet trenérů a hráčů k 4. 5. 2022
TrenérůHráček
30210

Více informací na www.dhcplzen.cz