Regionální plzeňská hokejová akademie - Sportovní Plzeň - oficiální sportovní portál města

 

 

Regionální plzeňská hokejová akademie


V březnu roku 2011 zahájil Český svaz ledního hokeje projekt, jenž má inovovat celý sportovně výchovný proces v klubech. Na základě zkušeností, nových poznatků v oblasti tréninku a výchovy a informací z vyspělých hokejových zemí, vytvořilo sportovní oddělení ČSLH systém pro komplexní rozvoj hráčů.

HOCKEY CLUB PLZEŇ 1929 se ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje rozhodl od sezóny 2016/2017 zapojit do změny v systému přípravy mladých hokejistů v kategoriích 14 - 20 let. Regionální plzeňská hokejová akademie (RPHA) získala statut Akademie ČSLH 1. 5. 2017. Za významné podpory Statutárního města Plzeň a Plzeňského kraje vznikl Nadační fond Regionální plzeňské hokejové akademie. Díky finanční podpoře je celý projekt životaschopný.

Účelem Nadačního fondu je rozvoj Regionální plzeňské hokejové akademie a podpora sportu, neziskového sektoru, školství, prevence kriminality a volnočasových aktivit na území města Plzně a celého Plzeňského kraje.

Zřízením nadačního fondu došlo k optimalizaci tréninkových podmínek a následnému zlepšení výkonnosti hráčů a poskytovaných služeb směrem k rodičům a hráčům ze strany klubu. Ke zvýšené výkonnosti významně přispívá i úzká spolupráce mezi klubem a školami, sportem a vzděláním.

Do projektu Regionální plzeňské hokejové akademie (RPHA) bylo v sezóně 2021/2022 zařazeno 72 hráčů ve věku 14 – 20 let. Systémová příprava probíhá pod vedením 8 profesionálních trenérů. Celý projekt tak navazuje na program sportovních tříd.

Projekt Regionální plzeňské hokejové akademie umožnil výrazné zlepšení podmínek pro komplexní rozvoj hráčů, což se odrazilo nejen v medailovém umístění všech akademických kategorií v nejvyšších celorepublikových soutěžích, ale i v hojné účasti našich hráčů v mládežnických reprezentacích České republiky a v prvním mužstvu ELH.

Čas hodnotí uvedený projekt jako velmi úspěšný. Ve zveřejněné oficiální zprávě Českého svazu ledního hokeje z dubna 2021 se v hodnocení Akademií ČR umístila Regionální plzeňská hokejová akademie na třetím místě. Zohledňujícím obdobím bylo posledních 5 sezón, přičemž rozhodujícím kritériem je schopnost klubu vychovávat hráče pro vrcholový hokej, tj. reprezentační výběry, drafty NHL a nejvyšší soutěže dospělých. V sezóně 2020/2021 obdržela Regionální plzeňská hokejová akademie nejvyšší ocenění a byla vyhlášena jako nejlepší Akademie ČR.

Obrovský úspěch dosáhly obě kategorie hokejové Akademie v právě končící sezóně 2021/2022. Nejdříve dorostenci a poté junioři získali zlaté medaile a titul Mistra ČR pro sezónu 2021/2022 v nejvyšší dorostenecké a juniorské extralize. Na úspěch hokejové Akademie navázala 9.třída, která získala na Mistrovství České republiky bronzové medaile.

Počet trenérů a hráčů k 4. 5. 2022
TrenérůHráčů 14 – 20let
872