Drtivá převaha, zasloužená výhra. Duo Mertl, Gulaš zařídilo vítězství nad Litvínovem | Sportovní Plzeň

osm15. 9. 2019

Po vydřeném bodu na Spartě zvítězili hokejisté Škody Plzeň ve druhém kole Tipsport extraligy na domácím ledě nad Litvínovem 2:0. Západočeši měli po celý zápas drtivou převahu, o čemž svědčí i poměr střel 41:11, a jen skvělý Janus dlouho držel litvínovské naděje. Škodovka od 20. minuty vedla po gólu Tomáše Mertla, pojistku ale přidal až v 57. minutě jeho věrný druh Milan Gulaš.

První domácí utkání mělo slavnostní předehru, plzeňský klub se oficiálně rozloučil s Ondřejem Kratěnou, který po loňské sezóně ukončil svoji bohatou kariéru. Jeho bývalí spoluhráči mu chtěli udělat radost a začali zápas aktivně. Výsledkem byla brzká přesilová hra i následný solidní tlak. První obrovskou šanci ale měli paradoxně hosté. V 10. minutě se při početní výhodě Litvínova vytáhl Frodl, který zmařil tutovku Hübla. O dvě minuty už hosté zvedali ruce nahoru, jenže předčasně. Gól nemohl být uznán pro postavení útočícího hráče v brankovišti, což potvrdilo i samotné video. Ve 14. minutě se prozměnu radovali domácí, i oni marně, a to kvůli vysoké holi Jana Eberleho. V 17. minutě měla Verva obrovské štěstí podruhé, a to když se teč Indráka otřela o horní tyč. O dvě minuty později už hosty nezachránilo nic. Ve dvojnásobné přesilovce nabil Němec Tomáši Mertlovi, a ten uklidil puk k levé tyči. V pokračující klasické přesilové hře měl ještě druhý gól na hokejce Rob, Janus ale podržel Vervu ve hře.

Ve 22. minutě litvínovská obrana zapomněla na najíždějícího Čerešňáka, bek domácích ale v tutové šanci vyprášil pouze Janusovy betony. Za další tři minuty pak Eberle se Strakou připravili střeleckou pozici ve vlastním oslabení Moravčíkovi, podruhé v zápase ale zastavila plzeňskou radost branková konstrukce. Ve 33. minutě Škodovka sevřela Vervu, jenže opět trestuhodně zahazovala šance. Tu další nevyužil Vlach. Postupem času indiáni ještě přidávali na tempu, skvělý Janus ale držel naděje hostů na body.

Vytrvalá převaha Škodovky pokračovala i ve třetí části, ve 45. minutě už potřetí zachránila hosty tyč, tentokrát po dělovce Čerešňáka. Plzeň naprosto kontrolovala hru, málem ji ale přišlo draze špatné střílení. V následné přesilovce měl na holi vyrovnání Ščotka, jenže přestřelil. Úleva pro indiány přišla až v 57. minutě. Pour vyhrál důležitý souboj o puk, posunul ho na brankoviště Milanu Gulašovi, a ten šikovným otočením zasunul puk za bezmocného Januse, zároveň tak pojistil zisk tři bodů pro indiány.

Ladislav Čihák, trenér Plzně: "Věděli jsme, že určitě nepřijedou hráči, kteří by to tu odevzdali. Pokud opomenu naši střeleckou aktivitu, tak jsme za tři body rádi. Měli jsme spoustu šancí, čtyři tyčky, lítalo to tam, ale bylo drama. I přesto, že jsme vyhráli, tak si musíme spoustu věcí rozebrat. Bylo tam pár hluchých míst. Apeluji na zlepšení přesilovek, na tom zapracujeme."