Viktoria Plzeň se zapsala do historie Konferenční ligy. Západočeši přehráli Astanu a propluli skupinou bez ztráty bodu! | Sportovní Plzeň

Marie Osvaldová14. 12. 2023

Fotbalisté Viktorie Plzeň porazili ve svém šestém zápase základní skupiny Evropské konferenční ligy kazašskou Astanu 3:0 a celou skupinou propluli bez ztráty jediného bodu. Vyrovnali tak rekord, který držel anglický West Ham. Západočeši o své výhře rozhodli ve druhé půli. V 58. minutě otevřel skóre Adam Vlkanova, další dvě branky pak přidal Jhon Mosquera.

Viktoriáni se dostali do velké šance už ve 4. minutě. Robin Hranáč se ocitl po rohovém kopu úplně osamocený, jeho střela hlavou nakonec skončila nad horní tyčkou. Za chvíli se ukázali také hosté. Astanov vyslal střelu na branku Viktora Baiera, tomu pomohlo břevno. Další šanci si Plzeň připravila ve dvanácté minutě, a to když lízl Matěj Vydra centr Libora Holíka do náruče brankáře Čondriće. Za pět minut se do šance dostal znovu Matěj Vydra, toho vychytal brankář hostů a následná dorážka Pavla Buchy letěla mimo branku. 21. minuta přinesla obrovskou příležitost Pavla Šulce. Tomu naservíroval přesný centr Libor Holík, Pavel Šulc ale poslal míč hlavou těsně vedle. Viktoriáni i nadále v prvním poločase tlačili na kazašskou Astanu a vytvářeli si šance. Žádná z nich nakonec v brance neskončila a do kabin se šlo bez branek.

Druhý poločas pokračoval ve stejném duchu jako ten první. V 58. minutě bylo ve Štruncových sadech veselo. Adam Vlkanova si zpracoval balon, nechal projet obránce ve skluzu a následně poslal míč za záda brankáře Čondriće a poslal Viktorii do vedení. V 63. minutě se do velké šance dostala dvojice Paluska-Hranáč. Jan Paluska trefil horní tyč a dorážku Robina Hranáče vykopl na čáře jeden z obránců. Za čtyři minuty se slavilo podruhé. Jhon Mosquera z levé strany pokutového území poslal ránu na přední tyč a zvýšil vedení na rozdíl dvou gólů. Osm minut před koncem se Jhon Mosquera z pětadvaceti metrů opřel do míče, který skončil v brance. Červenomodří si i v samém závěru vytvořili několik nebezpečných situací, ale další branku už nepřidali. Ani to je už ale nemuselo mrzet, skupinu zakončili bez ztráty jediného bodu, což se v historii podařilo pouze anglickému West Ham United.