Šumavské středisko jde do letní sezóny, otevře turistické trasy na jezera | Sportovní Plzeň

 

 

Šumavské středisko jde do letní sezóny, otevře turistické trasy na jezera

ben11. 6. 2019


Rozhledna na Špičáku je nejčastějším cílem turistů.


Do běžného letního provozu vstupuje od soboty 15. června lanovka vedoucí až na vrchol šumavského Špičáku. Ve sportovním areálu Ski&Bike Špičák bude letní režim trvat až do 15.září. S tím souvisí i otevření turistických tras na ledovcová jezera, tedy Černé a Čertovo včetně cesty na Rozvodí, což jsou tradiční cíle většiny turistů.

Areál připravuje ještě letos před koncem léta instalaci dvou nových dalekohledů na ochozu špičácké rozhledny, které ještě vylepší pozorování, ať už alpských vrcholů nebo scenérií směrem do údolí řeky Úhlavy, od Klatov až po Plzeň. Poblíž rozhledny se také vybuduje nové sociální zařízení pro veřejnost. „Půjde o přírodní WC, jehož umístění na vrcholu Špičáku, kde dosud chybělo, doporučila i nová studia EIA. Využitelné by mělo být už letos v zimě a všem turistům bude k dispozici zadarmo,“ říká provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Středisko získalo na nové toalety finanční příspěvek z fondu životního prostředí a na pořízení dalekohledů spolupracuje se sítí národních geoparků v ČR. V souhrnu přijdou obě tyto novinky na milion korun včetně vlastního spolufinancování. Celkové investice do letošního léta, včetně modernizace tras bikeparku a jeho zázemí pak dosahují dva miliony korun.

Na Špičáku pokračuje i letos program údržby sjezdovek na zimu přírodní cestou. Před zimou se naveze speciální kompost z nedalekých šumavských luk. Jeho složení je odladěno se správou CHKO Šumava, nesmí například obsahovat zárodky rostlin, které do naší oblasti nepatří. Jedná se o jeden z bodů environmentálního rozvoje střediska, jemuž se na Špičáku věnují už několik let. Díky navezení humusu jsou sjezdovky v létě více porostlé zelení. Svahy pak více zarovnané bez rigolů, prohlubní a kamenů.

„Na zasněžování v zimě se pak na těchto upravených úsecích spotřebuje méně vody a elektřiny. Pro představu, zatímco na vegetací neporostlý nebo chudě zarostlý svah je potřeba zhruba 30 centimetrů technického nebo přírodního sněhu, na tom v létě takto upraveném se může začít lyžovat už při jeho polovičním množství,“ vysvětlil šéf střediska Vladimír Kasík. Letos bude takto zarovnáván jeden z úseků sjezdovky číslo 2 - U Zalomeného.

 

 


Sdílet