Rekord, hattrick, tři body. Překonat Nového rekord? Pokračování Dne nezávislosti, směje se fantom Gulaš | Sportovní Plzeň

osm14. 10. 2019

Lepší večer si ani nemohl přát. Nejprve plzeňský kapitán Milan Gulaš vytvořil rekord, když se jako první hráč v české historii trefil v desátém utkání extraligy za sebou, vzápětí zaznamenal hattrick a nakonec mohl slavit výhru své Škodovky nad Pardubicemi 5:3. Rodák z Českých Budějovic překonal výkony Viktora Ujčíka v dresu Slavie z ročníku 1995/96 a Martina Růžičky z Třince z ročníku 2012/13. V historii nejvyšší soutěže drží rekord s brankou ve 14 střetnutích za sebou Milan Nový z Kladna.

Kdy jste vůbec začal vnímat, že by jste rekordu mohl dosáhnout?
Asi minulý zápas jsem to začal mít v podvědomí. Jsem za to rád, budu se snažit to prodloužit. Viděl jsem, jaká jména se pohybují, to by byla fantazie se k nim přiblížit. Nechci se ale koukat na statistiky. Podstatné pro mě je, abychom vyhrávali.

Omílají se další rekordy, kterých můžete dosáhnout..
To je pokračování Den nezávislosti 3. Sezóna je ohromně dlouhá, co vám mám říci. Každý by chtěl překonat takovou legendu, ale může přijít krize, zranění. Tohle udržet je pro mě nemožné.

První gól jste dal poměrně rychle už v první třetině. Spadl z vás ten tlak?
Já nevím, jak bych to popsal. Každou sezónu na mě chodí nějaké ty statistiky, ale jo, vnímal jsem, že mohu vytvořit rekord. Hlavně novináři to probírali, ale nechtěl jsem si to připouštět. Chtěl jsem vyhrát a podat co nejlepší výkon. Vážím si toho, že se všechno podařilo.

Zápas to ale nebyl úplně jednoduchý, co?
Zápas se vyvíjel tak, jak se vyvíjel. V první třetině dominujeme, dáme gól, sami svými hloupostmi soupeře pustíme do zápasu. Na tom musíme zapracovat, je to náš asi největší problém. Pardubice určitě nehrály špatně. V první třetině jsme hráli, co jsme chtěli, pak se to úplně otočilo. Sami jsme je dostali na koně.

ilustrační

Ve třetí třetině jste v jednom střídání rozdal snad tři hity. Cítil jste, že se zápas láme?
Jo, cítil jsem, že se zápas může otočit. Tohle mi i trochu v týmu chybí, to je další bod, na kterém bychom měli zapracovat. Ubírá to soupeřům sílu a nás to může nakopnout. Cítil jsem zkrátka, že je třeba přiostřit. Vím, že to žádný hráč nemá rád. Řekl jsem si, že jedno střídání obětuji a budu je dojíždět.

Oproti loňskému roku dostáváte poměrně hodně branek. Čím to je?
Musíme se podívat na to, jaký jsme měli věkový průměr loni. Loni 28 let, teď 24. To jsou čtyři roky zkušeností. Furt se učíme. Všichni vidí chyby. Máme plno kluků, kteří hrají první sezónu na stabilním postu, není to tak špatné.

Řekli o Milanu Gulašovi:
Plzeňský trenér Ladislav Čihák: Je to nejlepší hráč v extralize, musíme mu platit zlatem, že ho máme v Plzni.
Pardubický trenér Radek Bělohlav: Dneska nás porazil Milan Gulaš. Byl to jeho zápas, přeju mu, ať to dotáhne do rekordů. Mrzí mě, že ho nemám u sebe.
Spoluhráč Jan Eberle: Všichni jsme to věděli, že hraje o rekord, ale nechtěli jsme ho před zápasem znervózňovat. Měli bychom být nervózní spíš my, aby ho nechtěli v KHL nebo NHL. Kdybychom jeho a Tomáše Mertla neměli, tak nevím. Jsou kapitány lodi, táhnou jí a udávají směr.