Nadějný náskok, ale pouze bod. Škodovka prohrála i na Spartě | Sportovní Plzeň

Nadějný náskok, ale pouze bod. Škodovka prohrála i na Spartě

Marie Osvaldová19. 9. 2021

Po první třetině hokejisté Škody Plzeň vedli na ledě Sparty 2:0 a zdálo se, že se konečně probudili k lepšímu výkonu. Ve druhé třetině ale domácí snížili a v té třetí otočili vývoj zápasu. Alespoň bod pak zařídil svým druhým gólem v utkání Jan Schleiss. V prodloužení už se indiáni k ničemu nedostali a nakonec prohráli brankou Erika Thorella z 62. minuty 3:4.

Utkání začalo přesilovou hrou Sparty, hned po minutě hry byl vyloučen plzeňský obránce Čerešňák za podrážení, Škoda ovšem všechny náznaky Pražanů ubránila. Už při rovnovážném stavu na ledě urpchl domácí obraně Matyáš Kantner a svou střelou ze strany prověřil brankáře Alexandera Saláka. Sparta si první větší možnost vypracovala v osmé minutě, Adam Polášek střílel z dobré pozice na kruhu, nicméně Pavlát si z brankoviště vyjel a zneškodnil ránu domácího beka. A domácí to mohlo mrzet dvojnásobně, jelikož v minutě následující šla Plzeň do vedení. Puk se dostal na modrou čáru ke Kvasničkovi a jeho prudkou ránu tečoval na ose hřiště, nechytatelně pro Saláka, Gustaf Thorell. Pro švédského hráče to byla premiérová trefa v plzeňském dresu. Zdvojnásobit své vedení mohli Západočeši vzápětí z početní výhody, leč rána Čerešňáka cíl nenašla. I Sparta následně dostala výhodu o jednoho muže na ledě navíc, Roman Horák střílel po křižné přihrávce do horních pater plzeňské branky, hostující gólman Pavlát se stačil včas přemístit. V první třetině se hrálo hodně nedisciplinovaně, Škoda dostala dokonce výhodu krátké přesilové hry pět na tři, kterou sice nevyužila, tu klasickou už ale ano. Indiáni předvedli hezkou kombinaci na jeden dotyk, Dzierkals naservíroval kotouč na levou stranu Janu Schleissovi, jenž už střílel do odkryté branky. Po dvaceti minutách šla do kabin spokojenější plzeňská Škoda, která vedla o dvě branky.

Prostřední dějství začalo zcela stejně jako to úvodní, vyloučením Petera Čerešňáka. Místo vyrovnání, ale mohla Plzeň odskočit již do tříbrankového vedení. Ve vlastním oslabení se do úniku dostal Tomáš Mertl, v tísni ale pálil jen do připraveného Saláka. Další šanci měl plzeňský Matyáš Kantner, jenž pálil od levého mantinelu, brankář Sparty opět na svém místě. Krátce před polovinou zápasu se ke kotouči po vhazování dostal Vladimír Sobotka, Pavlát si proti jeho ráně povyjel z brány a zmenšil mu střelecký úhel. Ve 33. minutě už se ovšem domácí poprvé v zápase prosadili. Adam Polášek nahazoval kotouč do brankoviště a nešťastně si puk do vlastní brány srazil bruslí Tomáš Mertl. Následně puk servíroval před branku Michal Bulíř, kotouč po jemné teči již směřoval za brankovou čáru, leč brankář Salák ho na poslední chvíli vykopl. Poslední šanci druhé periody měl opět Michal Bulíř, který se proháčkoval až před maskovaného muže Sparty, toho ovšem střelou na první tyč nepřekonal. Po dvou třetinách stále vedla Škodovka, nyní už ovšem jen o jednu branku.

Třetí třetinu odšpuntoval rychlý protiútok Západočech, situace tři na jednoho ovšem skončila nevalně, Schleissovi puk utekl do rohu ledové plochy a Salák pro tentokrát mohl zůstat v klidu. Plzeň poctivě bránila střední pásmo a domácí příliš do šance nepouštěli, navíc indiáni ujížděli do rychlých brejků. Po jednom z nich hledal Bulíř před brankou Kodýtka, na poslední chvíli ale zasáhla obrana Sparty. Na druhé straně se snažil tečovat střelu Chlapíka Kaše, jenomže hokejku měl až příliš vysoko, tudíž branka by stejně neplatila. V polovině třetí třetiny nejprve neuspěl střelou přes obránce plzeňský Thorell, naopak z protiútoku udeřila Sparta. Sobotka od modré čáry nahazoval kotouč, který nechytatelně za záda Pavláta tečoval Roman Horák. Za necelé dvě minuty domácí překlopili vývoj na svoji stranu. Michal Moravčík dostal nabito na ose hřišti a jeho pumelice zapadla přesně ke vzdálenější tyči. Plzeňský odchovanec svou branku neslavil. Za dalších dvacet vteřin si ale Sparta svou cestu za vítězstvím zkomplikovala, jelikož domácí Tomáš Dvořák hokejkou krosčekoval Dzierkalse a od hlavního rozhodčího vyfasoval trest na pět minut plus do konce zápasu. Vzápětí byl vyloučen i domácí Mikliš a Škodovka dostala k dispozici rovnou dvouminutovou přesilovou hru pět na tři. Nabídnutou situací indiáni nepohrdli a kostka nad ledem opět ukazovala vyrovnaný stav. Bulíř našel u pravé tyče Dzierkalse, toho sice Salák vychytal, nicméně na pohotovou dorážku Jana Schleisse už byl krátký. Vrátit Škodovce vedení mohl Ludwig Blomstrand, ten ovšem svou ránu poslal jen do brankové konstrukce. Utkání nakonec dospělo až do prodloužení, jelikož poslední velké šance nevyužili plzeňský Thorell a za domácí Roman Horák.

Při hře ve třech na obou stranách měla Sparta více kotouč na hokejkách a na konci druhé minuty si pro sebe také ukořistila bonusový druhý bod. Eric Thorell dostal přihrávku do úniku a švédský útočník dokázal prostřelit Pavláta. Bratrský souboj Thorellů tak vyšel nerozhodně. Plzeň si tak po prohře v prodloužení odvezla domů jeden bod.