Odchod do Motoru u mě nebyl na pořadu dne, říká Tomáš Mertl | Sportovní Plzeň

 

 

Odchod do Motoru u mě nebyl na pořadu dne, říká Tomáš Mertl

Jakub Horyna21. 8. 2021


Foto: HC Škoda Plzeň


S výjimkou jedné sezony v KHL v dresu čínského Kunlunu je hokejový centr Tomáš Mertl od léta 2017 oporou hokejové Škody Plzeň. V jejím dresu tak v září začne svou čtvrtou sezonu, oproti těm předchozím však bude v jedné věci zcela nová. Po boku nebude mít kanonýra Milana Gulaše, letitého parťáka a spolužáka z dětství, se kterým v Plzni vytvořil elitní útočné duo. Oba vyrůstali v rodných Českých Budějovicích, kam se Gulaš rozhodl na závěr kariéry vrátit. 

„Takový je prostě hokejový život. Pevně věřím, že to zvládneme i bez Milana, že budeme dál konkurenceschopní a budeme se v tabulce pohybovat někde nahoře, stejně jako předchozí roky. Zvykám si na jiné spoluhráče a určitě to půjde,“ říká pětatřicetiletý Tomáš Mertl. Českou nejvyšší soutěž si kromě Plzně a mateřského Motoru zahrál také v Hradci Králové, v KHL si vyzkoušel kromě Kunlunu také angažmá v Záhřebu a Ufě.

S Milanem Gulašem jste mohli hrát téměř poslepu. Oba máte v létě individuální přípravu, potkávali jste se doma na jihu Čech?
Samozřejmě. Tedy ne, že bychom spolu vyloženě pravidelně trénovali, ale občas jsme šli na led, zahráli si proti sobě v lehkém tempu s dalšíma klukama, spíš na kondici. Pokaždé jsme si alespoň popovídali, probrali novinky.

Spekulovalo se, jestli se s ním do Českých Budějovic rovnou nevrátíte i vy. Bylo to ve hře?
Nebylo, i když se mě na to spousta lidí ptala. Takhle to prostě vykrystalizovalo. Milan se vrátil domů, já jsem ještě v Plzni. A sám jsem ani žádnou změnu neinicioval. Mám ještě smlouvu, chci tady splnit to, k čemu jsem se zavázal. A především jsem v Plzni spokojený já i moje rodina, takže je všechno v pořádku. Co bude za rok, to se uvidí. Určitě bude záležet i na tom, jak se mi bude v příští sezoně dařit.

Změnil jste třeba něco letos v individuální přípravě na suchu?
Odrazilo se v ní to, že jsem minulý rok hodně marodil s třísly. Podle toho jsem tréninkový proces musel trošku upravit. Jel jsem víc podle pocitů. Když jsem viděl, že mám dost síly, na zátěži jsem přidal. Když se třísla malinko ozvala a nohy tahají, raději jsem zvolnil. V tom je výhoda, že v létě trénuji sám a můžu si to nastavit tak, jak tělo potřebuje. Ale zároveň dobře vím, že musím mít natrénováno, abych byl dobře připravený.

V Plzni nastalo hodně změn. Odchod Gulaše, přišli noví trenéři Baďouček s Říhou, dva švédští útočníci. Jakou sílu má kádr?
Změny jsou znát a bude chvíli trvat, než si všechno sedne. Zatím to vypadá solidně, ale soudit jen podle přípravných zápasů nejde. Uvidíme, jak nám to půjde v extralize.

Je příchod nových trenérů vždy i novou výzvou?
Určitě. Novou výzvou je vlastně každá sezona, ale když se k tomu přidají i noví trenéři, je to ještě silnější. Čeká nás náročný ročník, jeden tým přímo sestupuje, další půjde do baráže. Tlak na kluby bude všude velký. Hodně bude záležet, jak se nám povede začátek sezony, od toho se vždy všechno odvíjí. A já už se těším, až to začne naostro.

Trenéři zkouší, jak by mohla fungovat vaše spolupráce s Michalem Bulířem, velkou posilou Plzně z Liberce. Myslíte, že vám to bude klapat?
Proč by ne. Je to šikovný hokejista, umí si najít správné pozice a dobře vystřelit. Kvalitní koncový hráč. Samozřejmě je Michal jiný typ hráče než Milan Gulaš, který zároveň hodně tvořil a měl vynikající přihrávku. Ale věřím, že Bulda svoji roli zvládne. Teď jde o to, abychom nastavili správnou chemii, aby nám to šlo. A když ne se mnou, tak s někým jiným, pořád je čas zkoušet.

V kabině jsou také tři švédští hokejisté. Zní jejich mateřština často?
Mezi sebou samozřejmě mluví švédsky. To je normální, když jsem byl v cizině s klukama z Česka, taky jsme mluvili po našem. Ale důležité je nestranit se ostatních. A to v Plzni platí. Bavíme se anglicky a musím říci, že kluci ze Švédska zapadli perfektně. Oni na to mají dobrou náturu.

Co očekáváte od nové sezony?
Minulý rok byl takový, jaký byl. S koronavirem, bez lidí... Doufám, že fanoušci už na stadionech budou. A protože se sestupuje, bude to náročná sezona. Hodně týmů posílilo, jsem napjatý, až se sezona rozjede. Hlavně doufám, že začneme dobře. Musíme jít postupně, sbírat body a mít zdravé sebevědomí.


Sdílet