Nepovedená generálka. Hokejisté Plzně nestačili na druholigový německý celek | Sportovní Plzeň

Nepovedená generálka. Hokejisté Plzně nestačili na druholigový německý celek

Marie Osvaldová6. 9. 2023

ilustrační. Foto: HC Škoda Plzeň

Nepříliš povedenou generálku na blížící se extraligovou sezónu mají za sebou hokejisté Plzně. Západočeši prohráli 4:5 na nájezdy na ledě německého Crimmitschau, který přitom musel před několika měsíci zachraňovat druholigovou příslušnost. Indiánům nevyšla především první třetina, v níž dvakrát inkasovali. Ve třetí části ztrátu dokázali dohnat, velký obrat už ale nedotáhli.

Plzeňští se v přípravě setkali s německým soupeřem podruhé, před několika týdny ho na domácím ledě porazili naprosto jednoznačně 7:1. Veškeré předpoklady ale vzaly za své hned v první třetině. Po několika příležitostech Plzně se ve 14. minutě prosadili domácí. Tamás Kánya se prodral kolem obránce Škody a ranou na vyrážečku otevřel skóre. Hned vzápětí mohlo Crimmitschau náskok zdvojnásobit, proti byla ale branková konstrukce. Krátce před koncem první třetiny se domácí přece jen dočkali. Lindberg v početní výhodě dostal přihrávku do jízdy, puk posléze předal na pravou stranu Reichlovi, který ho vrátil před prázdnou bránu a Mario Scalzo měl již snadnou práci.

Indiáni se dočkali snížení krátce před polovinou utkání. Po vyhraném buly si vzal kotouč Petr Zámorský, přesným pasem oslovil na hraně brankoviště Luka Adama, který nadvakrát dostal skrz beton puk do sítě. O tři minuty později mohlo být vyrovnáno, jenomže z mezikruží nedokázal puk přesně doklepnout do sítě Adam Benák. Jen o pár vteřin na to stejný hráč naservíroval puk na pravou stranu Aleksi Rekonenovi, proti jeho zakončení ale předvedl zákrok večera Oleg Shilin. A tak platilo pořekadlo nedáš - dostaneš. Ve vlastním oslabení se zmocnil kotouče Lucas Carlsson, který přesnou ranou k tyči překonal Samuela Hlavaje, jenž v brankovišti nahradil Pavláta. A když neuspěl po návratu z trestné lavice Miroslav Indrák, vedlo Crimmitschau po dvou třetinách nad Plzní 3:1.

Třetí třetina začala pro plzeňské barvy nejlépe jak mohla. Ve 42. minutě vystřelil od modré čáry Zámorský, Oleg Shilin jeho pokus pouze utlumit a ve správný čas byl na správném místě Tomáš Mertl, který u tyče dorazil puk do sítě. Indiáni byli rázem lepší, svůj tlak ale ve vyrovnání nepřetavili, Dujsíkova rána skončila jen v lapačce Shilina. Velkou šanci měl v 50. minutě i Jakub Lev, výsledek byl nicméně opět stejný. A pro Škodovku bylo ještě hůř, Crimmitschau totiž z rychlého brejku opět trestalo. Böttcher oslovil rozjetého Wilyho Ruderta, který si posléze dokázal poradit i s brankářem Hlavajem. Západočeši ovšem za minutu korigovali. Jan Schleiss se zmocnil kotouče u pravého mantinelu, následně si nabruslil před branku, u druhé tyče si všiml zcela volného Jakuba Lva, který dopravil puk do opuštěné klece. Za dvě minuty hrála Plzeň přesilovou hru, Adam Benák přes šíři pásma našel na levém kruhu znovu Jakuba Lva, jehož rychlou ránu tečoval na ose hřiště pohotově kapitán Jan Schleiss. Škodovka mohla utkání těsně před koncem dokonce otočit na svou stranu, rána Jakuba Poura z otočky ovšem nebyla přesná.

Následné prodloužení nabídlo několik slibných příležitostí, Crimmitschau dokonce odvolalo svého brankáře, vylepšenou početní výhodu ale nevyužilo. Za indiány hrozil Benák s Pourem, jenomže utkání nakonec musely rozseknout až samostatné nájezdy. V nich padla jediná branka, o vítězství domácího celku rozhodl Max Balinson. Škoda Plzeň tak neprožila generálku na extraligu dle svých představ, na půdě Crimmitschau prohrála 4:5 po nájezdech.