Trenér Jiří Hynek dovedl české dorostence mezi elitu. Tenhle úspěch jsme si přáli, říká | Sportovní Plzeň

 

 

Trenér Jiří Hynek dovedl české dorostence mezi elitu. Tenhle úspěch jsme si přáli, říká

Radek Kučera10. 9. 2022


Foto: Talent tým Plzeňského kraje

Jako hráč to dotáhl až do reprezentace, za kterou sehrál bezmála osmdesát utkání. V bundeslize, nejslavnější házenkářské soutěži světa, hájil Jiří Hynek barvy v Melsungenu, Ahlenu či Hammu. A teď už sbírá úspěchy i jako trenér. S extraligovým Talentem zažil už několik zlatých radostí, letos v srpnu přidal první významný triumf na reprezentační úrovni.

Český dorostenecký výběr, který vede jako hlavní kouč, ovládl v Izraeli mistrovství světa skupiny B. Ve finále Lvíčata po dramatické bitvě pokořili domácí výběr 25:24 a poprvé v historii se představí mezi světovou elitou. Postup totiž znamená jistotu účasti na mistrovství světa do 19 let v roce 2024 a juniorské Euro 2024. „Jsme všichni nesmírně šťastní, tenhle úspěch jsme si přáli. Ale je to pořád jen první krůček. Teprve zápas s absolutní špičkou nám nataví zrcadlo, jak na tom jsme,“ uvedl po šampionátu jednačtyřicetiletý Hynek.

Má tahle generace házenkářů na to, aby se v budoucnu prosadila výrazně?
Já v to pevně doufám a moc bych to klukům přál. I dvěma hráčům z Plzně, kteří s námi byli na šampionátu v Izraeli, Danovi Bláhovi s Kubou Štochlem. Doufám, že nás v Talentu přesvědčí a brzy si řeknou o to, aby už nyní minimálně nakoukli do dospělé extraligy. To je koneckonců primární cíl mládežnických reprezentací. Vychovávat hráče pro tu áčkovou úroveň.

V čem byla největší přednost dorosteneckého národního týmu v Izraeli?
Snažili jsme se společně s celým realizačním týmem poskládat výběr tak, aby fungoval jako nejlepší tým. Uvědomuji si, že proto možná v nominaci došlo na překvapení na úkor některých hráčů. Ale chtěli jsme tým postavit na co největší týmovosti a soudržnosti. Zároveň turnaj ukázal, že na něm postupně krystalizovaly i výrazné osobnosti. Mohli jsme se často opřít o střelecké spojky i výborné výkony gólmanů.

Je to první náznak vzestupu české házené?
Všichni si přejeme, aby to tak bylo. Nicméně teď můžeme říci pouze to, že jsme okolo dvacátého místa v Evropě. A tím se nemůžeme uspokojit. Teprve budoucnost všechno ukáže. Až přijde konfrontace s těmi vyspělejšími a momentálně herně kvalitativnějšími soupeři. To, co jsme dokázali v Izraeli, je jen začátek.

Co pro vás osobně. Je to zatím největší trenérský úspěch?
Takové šampionáty se nevyhrávají každý den, takže tenhle výsledek řadím hodně vysoko. A zároveň doufám, že to není konec, že se budeme posouvat dál. V každém případě jsem rád, že jsem mohl být u toho, že jsem mohl být součástí celého realizačního týmu. Neberu to rozhodě jako svůj úspěch, ale kvalitní práci celého týmu.

Máte ambice posunout se někdy v reprezentační hierarchii výš, třeba až k dospělému národnímu týmu?
Nad ničím takovým v současnosti nepřemýšlím. Hned po šampionátu jsem se naplno vrhl do práce v Plzni. Byl jsem přes léto dlouho pryč a chceme být v další extraligové sezoně opět úspěšní. Takže se naplno soustředím na Talent.

Do týmu jste zapracovávali dva hráče z bývalé Jugoslávie. Jak zapadli makedonské křídlo Nikola Kosteski a srbská spojka Stefan Terzič?
Nikola je klasické levoruké křídlo, výborný střelec. Zapojuje se do hry, pomůže nám i v obraně. Mám z něj velice dobrý pocit, navíc se mi líbí, jak komunikuje a spolupracuje s mladými hráči. Stefan měl rozjetou skvělou kariéru, vždyť v devatenácti letech vyhrál s Hamburkem Ligu mistrů. Ale pak střídal kluby po celé Evropě. V Plzni už byl, víme, že to má v sobě a je to hráč s velkými předpoklady. Ale musí dávat házené sto procent. Pokud se nám podaří využít jeho potenciál a on se zároveň přizpůsobí naší hře, bude to kvalitní posila.

V české extralize bude působit i slovenský Prešov. Je to oživení soutěže?
Přiznám se, že to moc nevítám. Samozřejmě, je to silný a velmi kvalitní soupeř, kterých v lize moc nepotkáme. Ale já bych uvítal, aby takových týmů bylo v extralize víc a účastníků soutěže méně.


Sdílet