Samoobslužné tréninky DHC Plzeň | Sportovní Plzeň

 

 

Samoobslužné tréninky DHC Plzeň

Plzeň1. 3. 2021



Amatérský sport, do kterého spadají veškeré mládežnické soutěže, má stále stopku a jeho start je v nedohlednu. Děti navíc nemohou v hale trénovat vůbec, na venkovních hřištích maximálně ve dvojici. Kromě turnajů a zápasů tak vlastně neexistuje ani možnost společného tréninku. Děti se doma samy k systematickému trénování nutí zpravidla ztěžka, on-line tréninky nenabízí příliš možností využití většího prostoru. Plzeňský dámský házenkářský klub DHC Plzeň si ale vymyslel vlastní způsob, jak své hráčky udržet v tréninkové kondici, jak jen to půjde.

Již na podzim loňského roku, kdy se zastavily veškeré soutěže, bylo jedinou variantou tréninku sportování v přírodě v maximálním počtu dvou osob. A DHC Plzeň se z toho rozhodlo vytěžit maximum. Pro své hráčky vymysleli trenéři „Samoobslužné tréninky“. O co se jedná? Přesně jak název říká, tréninky, na kterých hráčky plní cviky samy, bez dozoru trenéra.

Foto: DHC Plzeň

Samoobslužné tréninky se staly již tradiční náplní každého víkendu. Plzeňský klub je bude pro své hráčky připravovat pravidelně, dokud se nebudou moci na hřišti sejít větší skupinky. A jak tedy takový trénink vypadá a probíhá? Trénink má podobu procházkové, většinou několik kilometrů dlouhé, trasy v přírodě. Využívají se parky, cyklistické stezky, okolí lesů, rybníků a jiných rekreačních areálů. Každá trasa začíná a končí na stejném místě a ve většině případů je dostupná i pro kočárky. Trenéři na takto vybranou okružní trasu pak umístí řadu úkolů, které hráčky plní.

Foto: DHC Plzeň

Každý trénink je připravován pro dvojice. Každá hráčka, která se tréninku zúčastní, si tak k sobě do dvojice smí pozvat svoji spoluhráčku, ale klidně i sourozence, rodiče, kamaráda či kamarádku. Společně pak vyrazí na dráhu, na které plní připravené úkoly. Ty jsou rozmanité, a především menší hráčky si na nich zopakují všechny dovednosti a pohybové návyky, které by jinak trénovaly se svými trenéry. Důležitou roli na každém tréninku hrají úkoly zaměřené na pohyb, hráčky si na většině tréninků pořádně zaběhají, protáhnou a místy musejí využít i mrštnosti a akrobacie. Pokud se na trati nachází prolézačky či posilovací stroje, téměř s jistotou budou do tréninku zapojeny také. Základní cviky jako klik či dřep jsou téměř denním chlebem.

Foto: DHC Plzeň

Mnohem populárnější jsou mezi aktéry určitě úkoly, kde se hází. Šišky, kamínky, tenisáky nebo rovnou házenkářské míče. To vše se dá využít, aby hráčky trefovaly například obrázky na stromě, nebo, pokud to daná trasa nabízí, třeba i rovnou střílely na bránu. Mezi úkoly se také najdou i hry, ať už ty klasické, jako hra na babu, koulovačka či různé závody, tak i velmi originální, jako například psí spřežení, surfování na bobech nebo akrobatické překonávání překážek. Podle toho, co daná trasa, a také počasí zrovna nabízí. V každém tréninku se tedy aktéři všech věkových kategorií zapotí, užijí si ale také spousty legrace.

Foto: DHC Plzeň

Trenéři dráhu připraví vždy v ranních hodinách. Děti mohou na trať vyrazit kdykoli od 10:30 až do 15:00. Během pěti nebo šesti tak na okruh postupně a nezávisle na sobě dorazí desítky dvojic (podpisový arch pro účastníky v cíli jednoho z tréninků odhalil přes stovku trénujících dětí)! Po skončení tréninku pak na dráhu vyrazí úklidová četa a všechny cedulky s úkoly a připravené rekvizity zase uklidí. Hráčky po absolvování trasy pošlou svým trenérům fotografie nebo videa, na kterých dokážou, že se tréninku zúčastnily.

Většina tréninků byla v minulosti připravena v okolí Boleveckých rybníků, jednou už se trénovalo i v Třemošné a nedávno čekal na hráčky výšlap na vrchol Chlum. O každém tréninku jsou rodiče informováni e-mailem. Pravidelní účastníci už si víkend bez samoobslužného tréninku nedokážou představit a klub těší, že se tolik dětí i rodičů s radostí zapojuje.


Sdílet