Olympiáda dětí a mládeže? Skvělá příprava na velké akce, říká bývalý triatlonista Jan Řehula | Sportovní Plzeň

 

 

Olympiáda dětí a mládeže? Skvělá příprava na velké akce, říká bývalý triatlonista Jan Řehula

Radek Kučera6. 7. 2022


Foto: se souhlasem J. Řehuly


Myšlenku Olympiády dětí a mládeže je třeba si hýčkat. To tvrdí bývalý triatlonista Jan Řehula, bronzový olympijský medailista ze Sydney v roce 2000. Poslední červnovou neděli byl vlajkonošem výpravy Plzeňského kraje na slavnostním zahájení Olympiády dětí a mládeže na Andrově stadionu v Olomouci. „Podle mě je tahle akce naprosto vynikající a je to ideální příležitost pro naše děti ze všech sportovních odvětví k přípravě na vystupování na velkých soutěžích evropského nebo světového charakteru,“ míní osmačtyřicetiletý Jan Řehula.

Plzeňský kraj reprezentovalo na Olomoucku 257 mladých sportovců, celkem se na této velkolepé akci poměřilo ve dvaceti sportovních odvětvích více než tři a půl tisíce talentů. Řehula má mladým co předat, vždyť jako triatlonový závodník a později trenér léta žil v Austrálii, působil také u jihokorejského národního týmu. A posledních šest let šéfuje Triatlonové akademii v Plzni, která vychovává nadějné závodníky pro boj s nejlepšími.

Jak moc jsou zkušenosti z takové akce pro děti cenné?
Tím, že má celá akce šablonu olympiády, musí si všichni účastníci zvykat na veškeré procedury, které se jí týkají. Je to velký svátek sportu a jsem moc rád, že taková možnost porovnání svých kvalit pro mladé sportovce existuje.

Jaký je váš osobní vztah k Plzeňskému kraji? Jste sice rodák z Chebu, ale v Plzni jste prožil významnou část svého života, že?
Přesně tak. V Plzni jsem začal chodit už na základní školu a pobýval jsem zde až do vysoké školy. Pár let nato jsem se začal profesionálně živit triatlonem. Díky tomu jsem šel i do světa, žil jsem v Austrálii a ve Švýcarsku. S Plzní mám ale co se týče České republiky rozhodně nejsilnější pouto.

Triatlon letos na Olympiádě dětí a mládeže nebyl. Navštívil jste i jiné sporty?
Bohužel jsem se musel brzy pracovně vracet zpět do Plzně, bedlivě jsem vše sledoval alespoň z médií. Je ovšem velká škoda, že se mezi sporty nedostal tak krásný sport jako triatlon.

Vidíte už nyní v českém triatlonovém prostředí nadějné mladíky?
Momentálně disponujeme celou řadou nadějných juniorů. Například Radim Grebík, který zvítězil v celém seriálu Evropského poháru juniorů, patří mezi jedny z největších nadějí. Na něj bychom mohli v budoucnu sázet a věřím, že by se mohl dostat i na olympijské hry.

Váš bronz z roku 2000 je zatím poslední medailový úspěch české triatlonové reprezentace na vrcholné akci. Co je tedy potřeba změnit?
Myslím si, že celá podstata tréninku v triatlonu je zejména o týmovém pojetí. To znamená pravidelné tréninky v kvalitních profesionálních skupinách, což zde trochu chybí. I díky této cestě, kdy jsem se vydal za moře a trénoval zde s nejlepšími triatlonisty na světě, jsem dosáhl úspěchu.

Část svého života jste prožil v Austrálii. Můžete srovnat tamní podmínky s našimi?
Austrálie je co se sportovní medicíny týče z historického hlediska na naprosto špičkové úrovni. Jednu dobu byla dokonce světový lídr ve sportovní vědě. Jako v jedné z prvních zemí se zde začalo implementovat s přípravou sportovců ze všech různých odvětví. Od fyzioterapeuta, přes silového trenéra, až po psychologa. To odstartovalo už po olympijských hrách v Moskvě a dlouho měli na celý svět náskok. Po roce 2000 se celého jejich programu chytili i ostatní státy světa a najednou už nebyla otázka, kdo to má, ale kdo to má kvalitnější. Sport je v Austrálii na velké úrovni, což jsem si velmi užíval. Po ukončení kariéry jsem dokonce vedl tamní triatlonovou reprezentaci juniorů. Rovněž jsem koučoval dvojici dospělých reprezentantů na olympiádě v Londýně, kde má svěřenkyně Erin Denshamová skončila třetí.


Sdílet