Zimní olympiáda dětí a mládeže odstartovala, výpravu Plzeňského kraje přivedl Jaroslav Špaček | Sportovní Plzeň

 

 

Zimní olympiáda dětí a mládeže odstartovala, výpravu Plzeňského kraje přivedl Jaroslav Špaček

Josef Krebs23. 1. 2023


Foto: Plzeňský kraj


Slavnostním ceremoniálem s nástupem krajských výprav a zapálením olympijského ohně odstartovaly Hry X. zimní olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji. Celkem jde o jubilejní 20. ročník olympijských her pro děti a mládež pod taktovkou Českého olympijského výboru. Letošních her se účastní více než tisícovka sportovců ze všech krajů ČR, za Plzeňský kraj je to pak téměř stovka závodníků s trenéry.

Plzeňský kraj vyslal do Královéhradeckého kraje 68 reprezentantů, kteří soutěží ve všech 10 sportech. Na svazích se například objeví snowboardista Daniel Tobiáš Volopich, bratr Vanessy Volopichové, která se zúčastnila ODM 2020 a přivezla dvě zlaté medaile ze snowboardcrossu a slopestylu. Nyní dokonce mladá závodnice reprezentuje Česko na Evropském olympijském festivalu mládeže v Itálii. Ambici na úspěch mají také mladí hokejisté.

„Velkolepé zahájení se nese v duchu skutečné olympiády a věřím, že mezi těmi mladými sportovci už teď mnozí sní o tom, že sami jednou spočinou pod olympijskými kruhy. A právě taková olympiáda, kterou si mohou nanečisto vyzkoušet v Královéhradeckém kraji, je jim motivací,” říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Na burácející stadion v Hradci Králové přivedl výpravu Plzeňského kraje bývalý hokejista a olympijský vítěz z Nagana, Jaroslav Špaček.

Celkem si na Olympiádě dětí a mládeže zazávodí 1151 mladých sportovců ve 26 disciplínách. Na všechny z nich čekají čtyři závodní dny, při kterých se budou cítit jako opravdoví profesionálové. Součástí zimní ODM jsou i šachy, nebo poprvé i sportovci se zrakovým postižením v běžeckém lyžování. Centrem dění je Špindlerův mlýn, kde je také samotný olympijský dům s připravenými medailovými ceremoniály.

„Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akce u nás, kterou za dvacet let existence prošly tisíce mladých lidí. Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě. S tímto vědomím se se také snažíme každý ročník ODM připravit,“ říká místopředseda ČOV zodpovědný za Olympiádu dětí a mládeže Filip Šuman.

Sledovat ODM můžete na olympijskytym.cz/tv.


Sdílet