Poprvé do ciziny. Házenkářka Dominika Zachová míří do bundesligy

Plzeň22. 3. 2021


Bylo jí čerstvě osmnáct let, když se z rodné Plzně přesunula na sever Čech. Tam se během šesti sezon házenkářka Dominika Zachová vypracovala v jednu z hlavních opor mosteckých Černých andělů, slavila české tituly, zahrála si evropské poháry. Teď pomalu končí tu sedmou, ale od příští sezony už levoruká česká reprezentantka bude zářit v bundeslize. Posílí německý Thüringer.


Pro čtyřiadvacetiletou levorukou křídelnici to bude první zahraniční angažmá. „Zájem měli už delší čas. Známe se dlouho, v Mostě mají pravidelně soustředění. Thüringer je kvalitní klub a má jen ty nejvyšší ambice. Aktuálně se jim sice úplně nedaří, ale chtějí posílit," popisovala Dominika Zachová. Je pikantní, že v novém klubu se vystřídá s další plzeňskou rodačkou a reprezentační oporou Markétou Jeřábkovou. Ta po sezoně míří do Norska.


Mrzí vás, že se s Markétou Jeřábkovou takhle minete?
Je to škoda, s Markétou se dobře známe a rozumíme si. Ale angažmá v Kristiansandu, jednom z nejlepších klubů Evropy, jí moc přeji, zaslouží si to.


Třeba se jednou potkáte v rodné Plzni.
Přiznávám, že je to těžká otázka. Když se budu vracet ze zahraničí, asi bych v případě zájmu volila Most. Do Plzně bych to viděla až na úplný konec kariéry.


Čeká vás první zahraniční mise. Jak se přestup zrodil?
V Mostě mi končí smlouva, to byl hlavní předpoklad. Thüringen není klub, který by mě z ní vykoupil. Ale je to poměrně dlouhodobá záležitost, v kontaktu s jejich trenérem jsme už tak dva roky. S Češkami tam mají dobré zkušenosti, pro mě bylo ale rozhodující, že trenér Müller o mě usiloval už delší čas. Cítila jsem z jeho strany velký zájem. S Thüringenem jsme se utkávaly v přípravě, takže mě zná, ví jak hraju. To bylo hlavní, podle čeho jsem se rozhodovala.


Jak se chcete rozloučit s mosteckým klubem?
Samozřejmě titulem. Byla jsem součástí zlaté éry a loučit se chci stylově. Titul chceme vyhrát každý rok, v Mostě jsou vždycky jen ty nejvyšší cíle a v tomhle se rozhodně nic nemění. A třeba se ještě někdy v budoucnu vrátím a odehraju tady i tu osmou sezonu.


Vzpomínek bude hodně, že?
Určitě. Tou největší asi Liga mistrů, protože zahrát si ji s českým klubem je samo osobě neskutečné a atmosféra všech těch zápasů byla úžasná. Na to budu vzpomínat pořád. A vlastně na všechno a jen v dobrém. Prožila jsem toho tady spoustu a vždycky jsem se tu cítila dobře. Až to přijde, bude to asi docela těžké loučení.


Cítila jste, že už je potřeba v kariéře udělat další krok?
Ano, po sedmi letech strávených v Mostě už je potřeba změna. Vždycky jsem si chtěla zkusit zahraniční angažmá, teď se ta možnost naskytla… Kdybych to nezkusila, jednou bych si to vyčítala. Chtěla bych se prosadit, ale teprve čas ukáže, jestli na to vůbec mám. Smlouvu mám podepsanou na dva roky a udělám všechno pro to, aby mi angažmá vyšlo. Pak uvidíme, co bude pak dál.


Znovu si zahrát Ligu mistrů je velká motivace?
Zahrála jsem si ji v Mostě, ale to jsme se spíš zúčastnily. Teď je předčasné o tom mluvit. Nejdřív se musím prosadit v Thüringenu, pak se můžeme bavit o dalších výzvách.


Jak jste na tom s němčinou?
Měla jsem ji jako druhý jazyk na gymplu, vedle angličtiny. Ale už je to pár let, člověk z toho vypadne. Je co dohánět. Ale nějakou dobu už vím, že jdu do Německa, zvládnu to.


Sdílet