Plzeňští lukostřelci bořili historické rekordy na národních mistrovstvých | Sportovní Plzeň

Plzeňští lukostřelci bořili historické rekordy na národních mistrovstvých

Plzeň1. 3. 2023

O víkendu 25. a 26. 2. 2023 se ve sportovním centru Nymburk konalo 32. Mistrovství České republiky v halové lukostřelbě dospělých. Turnaje se zúčastnilo 272 lukostřelců v celkem 9 kategoriích jednotlivců a 6 kategoriích družstev. Turnaj se skládal tradičně z kvalifikační části, dále pak z eliminací jednotlivců a eliminací družstev, kde jsou udělovány medaile a tituly mistrů ČR.

1. Lukostřelecký klub Plzeň 1935, sídlící ve Štruncových sadech, reprezentovalo 16 lukostřelců, což byla jedna z největších výprav. Díky zisku 5 medailí, z čehož dva jsou mistrovské tituly, se jedná o nejúspěšnější seniorské MČR v historii klubu. V nejprestižnější divizi reflexního luku postoupilo z 1. LK Plzeň 1935 do semifinále v jednotlivcích 5 z 8 střelců a ve družstvech 3 z 8 družstev. Polovina účastníků finálových soubojů tak bylo z plzeňského klubu, což se historicky nikdy nestalo. Předešlý rekord držela Ostrava z roku 2011 a to 5 účastníků finále ze 16.

Seniorské mistrovství republiky je tradičně ukázkou nejlepších lukostřelců a díky větší vyrovnanosti výkonů než ve venkovních disciplínách i nejvíce napínavých soubojů. Náš klub vyslal do bojů dva týmy mužů a dva týmy žen, kdy polovina těchto střelců je ještě dorosteneckého věku, ale výkonnostně jsou již schopni konkurovat dospělým. Mezi muži nejlépe střílel Erik Ebermann, který po loňském čtvrtém místě získal mistrovský titul a s družstvem si pak došel pro bronzovou medaili. Mezi ženami naopak zářila Andy Louvarová, která v jednotlivcích podlehla pouze olympioničce Marii Horáčkové, s družstvem pak obhájila loňský titul. To by byla velmi unikátní bilance i pro seniorskou střelkyni, Andy je však věkem ještě v kategorii do 18 let.“ Jan Šípek, šéftrenér 1.LK Plzeň 1935

Sobotní den patřil kvalifikaci. V první skupině střílely hlavně divize kladkových luků, po obědě muži reflexní luk a v podvečer ženy reflexní luk. Vzhledem k množství účastníků bylo již kvalifikační síto velmi náročné. Ze 60 mužů postupovalo 32 střelců. V ženách pak ze 30 postupovalo 16. Do eliminací tak postoupilo 11 ze 16 plzeňských střelců. Holý luk muži zaznamenal rekord 45 účastníků a Jan Dobrý, věkem ještě junior, dokázal kvalifikaci vyhrát nástřelem 538 bodů, což bylo pouze 7 bodů pod jeho vlastním českým rekordem.

Eliminace jednotlivců

Největší zastoupení bylo v kategorii mužů reflexní luk, kde nastoupilo hned pět plzeňských střelců. Daniel Cajthaml a Marek Janout bohužel vypadli hned v prvním kole. Ostatní střelci – Erik Ebermann, Jaroslav Slovák a Jan Vožech vybojovali tři souboje, čímž došlo k historicky první situaci, kdy ve finále soutěží mužů nastoupili tři ze čtyř střelců z jednoho klubu. Čtveřici doplnil reprezentant František Heřmánek z SK Start Praha. V semifinále nastoupil Jan Vožech proti Eriku Ebermannovi, který zvítězil jasně 7:1. Jaroslav Slovák naopak podlehl Františku Heřmánkovi vyrovnaněji 3:7. Plzeňský souboj o bronz byl šťastnější pro Slováka poměrem 6:2. Finále bylo velmi vyrovnané, střelci nastříleli ve dvou sadách stejné skóre a další dvě sady byly šťastnější pro Erika Ebermanna, vždy o jeden bod. To znamenalo vítězství 6:2 a jeho první halový titul.

Mezi ženami postoupily z kvalifikace tři střelkyně – Michaela Eisenreichová, Andrea Louvarová a Monika Továrnická, kdy dvě později jmenované jsou věkem ještě v kategorii do 18 let. Eisenreichovou vyřadila skvěle střílející Karolína Konečná z Brna. Továrnická i Louvarová postoupily přes první dvě kola se ztrátou jediného bodu. V semifinále bohužel musely nastoupit proti sobě. Souboj byl mezi kamarádkami z klubu, týmu i z reprezentace velmi uvolněný. To prospělo hlavně Andree, která nastřílela pouhé dva body od maxima a vyhrála zaslouženě 6:0. V bronzovém finále se Továrnická utkala s Terezou Veverkovou z SK Start Praha, což znamenalo, že se do finálové čtveřice probojovaly hned tři střelkyně z kategorie do 18 let. Veverková zastřílela výborné sady 28, 29 a 29, což v každé sadě znamenalo těsnou prohru Továrnické a poměr 0:6 znamenal čtvrté místo. Louvarová dostala ve finále možnost vyzvat olympioničku a dlouhodobou jedničku české lukostřelby Marii Horáčkovou z LK Arcus Plzeň. Souboj byl napínavý a vyrovnaný až do posledního šípu. Před poslední sadou vedla Horáčková 5:3, Louvarová nastřílela bezchybně za 30 bodů, Horáčkové však nervy nepovolily, také dala 30 a tím zvítězila poměrem 6:4. Pro Louvarovou to znamenalo stříbro v nejvyšší individuální lukostřelecké kategorii. „Nepamatuji si, že by v soutěži žen padaly tak vysoké nástřely. Natož aby obě střelkyně končily souboj sadou 30 bodů. Je vidět, že výkonnost, obzvláště v ženských kategoriích, se za posledních 10 let výrazně zvýšila.

Posledním želízkem v ohni byl junior startující v dospělé kategorii v divizi holého luku, a to Jan Dobrý. Ten zvítězil v kvalifikaci a první dva souboje zvládl s jistotou 6:2 a 6:0. Ve čtvrtfinále narazil na legendu střelby z holého luku Františka Hadaše z SK Start Praha, který se svými nástřely oproti kvalifikaci výrazně zlepšil. Souboj tak dospěl do stavu 5:5, kdy došlo k rozstřelu. Zde zaznamenali oba střelci shodný zásah za 9 bodů, rozhodčí po dlouhém měření prohlásil vítězem Hadaše, který měl šíp o milimetr blíže ke středu terče. Pro Jana Dobrého to bohužel znamenalo konec na turnaji a konečné páté místo mezi 45 závodníky.

Družstva

Do soutěže družstev mužů postupovali týmy ze 4. a 5. místa v kvalifikaci. V prvním souboji obě družstva zvítězila, a proto musela nastoupit ve čtvrtfinále proti sobě. Souboj dospěl poměrem 4:4 až do rozstřelu, který byl poměrem 28:26 šťastnější pro zkušenější „A“ tým. Ten v semifinále nastoupil proti favoritům z SK Start Praha a předvedl nevídanou bitvu o postup do finále. Sady 54, 59, 58 a 58 znamenaly velmi silný útok na postup, soupeři z Prahy však odpověděli podobně a těsným poměrem 5:3 zvítězili. „A“ tým díky tomu neobhájil loňský titul a stanul v bronzovém finále proti LK ESKA Cheb. Zde pokračovali vysokými nástřely 55, 57 a 56 bodů, čímž zvítězili hladce poměrem 6:0 a získali bronzovou medaili.

Soutěž družstev žen byla nejvyrovnanější v historii české lukostřelby. Čtvrtfinále bylo velmi náročné nejen pro „B“ tým, ale nečekaně i pro „A“ tým. Oba souboje proti Znojmu, respektive Ostravě, totiž dospěli do nerozhodného stavu 4:4 a o vítězi musel rozhodnout rozstřel. Zde byla obě družstva úspěšnější sadami 29 a 28 bodů. „B“ tým pak v semifinále podlehl vítězkám z kvalifikace z LK Arcus Plzeň poměrem 0:6. V bronzovém finále proti SK Start Praha soupeřky nenechaly nic náhodě a poměrem 6:0 porazili plzeňský tým, který tím získal čtvrtou pozici. „A“ tým nastoupil v semifinále proti SK Start Praha, oproti čtvrtfinále zvýšil své nástřely a poměrem 5:1 získal možnost bojovat o obhajobu titulu. Plzeňský souboj mezi 1. LK Plzeň 1935 a LK Arcus Plzeň se trochu předpokládal již před soutěží a všichni se na něj moc těšili. Střelkyně na obou stranách předvedly lehce nervózní výkony, kdy stabilnější byl tým 1. LK Plzeň 1935. Sadami 51, 55, 54 a 53 bodů získali celkem šest setových bodů a díky tomu získali zlaté medaile a tituly mistryň ČR.

Na tomto vítězství je unikátní věk střelkyň, kterým je v průměru 17 let, Andrea Louvarová a Monika Továrnická patří do kategorie do 18 let, Kristýna Řezáčová pak prvním rokem nastupuje v kategorii do 21 let. Družstvo v tomto složení má dva tituly mistryň ČR v řadě a je 2,5 roku neporaženo. V součtu s dalšími čtyřmi dorosteneckými tituly se jedná o šest titulů v řadě, což je, obzvláště vzhledem k jejich věku, unikátní.

Andrea Louvarová díky titulu z družstev dokompletovala halovou sbírku medailí, Na dorosteneckém šampionátu získala dva tituly, na seniorském pak titul s družstvem a stříbro v individuální soutěži. Celkem tedy za 8 dnů zvládla vystřílet tři tituly a jedno stříbro, což se před ní žádné jiné lukostřelkyni nepovedlo.

Autor tiskové zprávy: Jan Šípek