Chci na olympiádu. Letní i zimní, hlásí multitalent Viktorie Jílková | Sportovní Plzeň

 

 

Chci na olympiádu. Letní i zimní, hlásí multitalent Viktorie Jílková

Radek Kučera6. 9. 2022


Foto: se souhlasem V. Jílková


Patnáctiletá Viktorie Jílková je velký a nezvyklý talent českého sportu. Úspěšně se věnuje několika bojovým sportům a vedle toho se jí daří i v hokeji. Čerstvá mistryně světa v thajském boxu chce v kombinování individuálních sportů s týmovým i nadále pokračovat a ráda by se probojovala i na olympijské hry. Letní i zimní.

„Určitě bych se na olympiádu chtěla dostat. V hokeji i boxu nebo bojových sportech. Hokej je na zimních, bojové sporty na letních, takže je reálné zvládnout obojí,“ hlásila na nedávné tiskové konferenci v Praze Viktorie Jílková, která v ringu hájí barvy klubu BC Victoria YMCA Plzeň a ve sportovním růstu jí pomáhá také Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje.

Máte i nějaký časový horizont, na které olympijské hry byste se ráda dostala?

Zatím neřeším, kdy by se to mohlo podařit. Ale blíže je zimní olympiáda v roce 2026, tam bych se možná mohla dostat. Pak je letní v roce 2028. Uvidíme, snad se mi to povede.

Ve všech sportech, kterým se věnujete, jste úspěšná i na mezinárodním poli. Naposledy v srpnu jste se stala juniorskou světovou šampionkou v thajském boxu, navíc jste uspěla v kolébce tohoto sportu v Thajsku a ve finále porazila domácí reprezentantku. Hodně si toho vážíte?
Moc. Hodně jsem si to užila a mám velkou radost, že jsem vyhrála. Bylo to ale hodně dlouhé, takže jsem se na konci už těšila domů.

Jak vypadal samotný finálový duel o zlato?

Před zápasem jsem byla v klidu a cítila jsem se dobře i během finále. Soupeřka byla hodně dobrá a silná, ale s tátou (otec Lukáš Jílek je zároveň jejím trenérem) jsme sledovali její zápasy a zvolili taktiku, která fungovala. Spoléhala jsem se od začátku na ruce a série jsem zakončovala kopy na stehna, aby mi nechytla nohy a nevymetla se mnou. To se povedlo.

Co vás čeká v nejbližší době?

Teď už se chystám na další akci. Na přelomu září a října se představím na evropském šampionátu juniorů v klasickém boxu.

Znovu s medailovými ambicemi?
Připravuji se na to stejně jako na další akce. Jedu si pro medaili, chci obhájit zlato, protože loni jsem ovládla loni mistrovství Evropy školní mládeže v Sarajevu.

Dá se ještě nějaký čas kombinovat na takové úrovni více sportů?
Jak dlouho to potrvá? Na to se mě ptá každý. Nevím, jak dlouho to takhle půjde. Budu se ale snažit dělat to tak, dokud to půjde. Není to tak složité, mé jednotlivé sporty doplňují. Jde o koordinaci pohybu, fyzičku. Ale základem všech bojových sportů je především box.

Nastupujete také do prvního ročníku Sportovního gymnázia v Plzni. Počítáte s nějakým individuálním plánem, protože sportovních akcí je ve vašem kalendáři opravdu hodně?

Ze začátku bych tam určitě měla chodit pravidelně. Ale je pravda, že po boxerském mistrovství Evropy přijdou na řadu zase hokejové akce. První reprezentační turnaje bychom měly mít v listopadu a prosinci. Tak uvidíme, jak to půjde skloubit se školou.

V hokeji se vás týká kategorie do 16 let?
Ano, v současnosti hraji za výběr do 16 let. Ale věřím, že dostanu pozvánku i do osmnáctky.


Sdílet