Bikerka Adéla Holubová poprvé zkusila maraton. A hned získala titul! - Aktuality - Sportovní Plzeň - oficiální sportovní portál města

 

 

Bikerka Adéla Holubová poprvé zkusila maraton. A hned získala titul!

Radek Kučera1. 10. 2021


Foto: se souhlasem A. Holubové

Za sebou měla spoustu povedených závodů v sedle horského kola, ale teprve před pár dny si bikerka Adéla Holubová vůbec poprvé v kariéře vyzkoušela ostrý maraton. A v okolí Harrachova, dějiště mistrovství České republiky, šokovala všechny soupeřky. S extrémně náročnou trasou si poradila ze všech nejlépe a při své maratonské premiéře získala dospělý domácí titul. V devatenácti letech!

"Nevěděla jsem, co od sebe čekat. A vítězství pro mě bylo veliké překvapení. Chtěla jsem si maraton hlavně zkusit, nikdy jsem nejela takovou vzdálenost," popisovala pak Adéla Holubová, cyklistka z Města Touškova, která hájí barvy plzeňského klubu kola-bbm.cz. Mimochodem, Harrachov je její oblíbenou destinací, na zdejší trati se stala také českou šampionkou do 23 let ve své nejsilnější disciplíně cross country.

S cyklistikou Holubová, která je rovněž členkou Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje, začala v deseti letech. A teď patří mezi nejtalentovanější české bikerky.

Proporce mistrovského závodu Kross Harrachov byly hodně náročné - 115 kilometrů s převýšením přes 3750 výškových metrů. Jak se vám jelo od startu v brzkých ranních hodinách na hřebeny Krkonoš?
Nikdy předtím jsem nejela takovou vzdálenost, neměla jsem s tím žádnou zkušenost, protože dříve jsem jela maximálně 60 kilometrů. Ale chtěla jsem si maraton zkusit. Trať byla krásná, líbilo se mi, že to nebyly takové obyčejné maratonské cesty, bylo to protkané traily a techniku jsem si vážně užívala a vyhrála jsem si tam. A výsledek dopadl nad očekávání, takže pro mě obrovská spokojenost.

Kdy jste se rozhodla, že šampionát v maratonu zkusíte?
Brala jsem to jako výzvu. Dlouhé štreky mně nikdy nevadily, rozjíždím se pomaleji. Rozhodla jsem se proto, že v cross country už jsem měla po sezoně. Tak jsem pak zvolila maratonský mistrák.

Téměř polovina závodu se jela na polské straně Krkonoš s náročnými stoupáními. Přišla na vás nějaká krize?
Zvlášť ke konci to už bylo hodně dlouhé. Relativní pohoda skončila po devadesáti kilácích. Právě na polské straně nás čekalo asi nejtěžší stoupání, přitom byla zima a mrholilo. Tam jsem si hrábla.

Do cíle jste dojela po sedmi hodinách a dvanácti minutách. A zkušené maratonkyni Mileně Cesnakové z Bikeaction-Rocky Mountain Teamu jste nadělila přes devět minut. V jaké části klání se rozhodovalo?
Roztrhlo se to už v prvním kopci, tak jsme odjely s Milenou, ta mě ale pak zase předjela a já jí znovu ujela v technice. Po úzkých trailových cestičkách jsem získala náskok a pak jsem jela sama až do cíle.

Výkonem i výsledkem jste si řekla o nominaci na mistrovství světa v maratonu, ale odmítla jste. Proč?
Studuji střední zdravotnickou školu a čeká mě maturita. Je po sezoně, takže teď už je čas zase se víc věnovat škole.


Sdílet