Plzeňští Akademici zakončili základní část demolicí Karlovy Univerzity. Uhájí první příčku? | Sportovní Plzeň

Josef Krebs16. 2. 2023

V rámci závěrečného kola základní části letošního ročníku Univerzitní hokejové ligy přivítali plzeňští Akademici na svém ledě UK Hockey Prague. I přes absenci klíčového hráče Marka Princla dokázali Západočeši potvrdit roli mírného favorita a zvítězili jednoznačně 5:0. V neúplné tabulce se tak posunuli na průběžné první místo. O konečném vítězi základní části se rozhodne ve čtvrteční dohrávce na hřišti pražských Engineers, kteří na Plzeň ztrácí dva body.

Velkolepá studentská show odstartovala tradičním pochodem studentů Západočeské univerzity v Plzni, kteří se na zimní stadion vydali společně z Chodského náměstí. Do klubových barev stylizované světlice v rukou fanoušků se postaraly o výrazně vyšší viditelnost v mlhou zalitém Jižním Předměstí. V LOGSPEED CZ Aréně je pak premiérově přivítal nový maskot, který se podílel na bohatém doprovodném programu.

Do utkání vstoupili lépe domácí, když se hned v první minutě dostal do samostatného úniku Vít Reitspeis. Již překonanému gólmanovi ovšem vypomohl bránící hráč, který puk zastavil na brankové čáře. Po úvodním náporu se do zápasu dostali i hokejisté Karlovy Univerzity, kteří převzali iniciativu. V 16. minutě nebezpečně ohrozil brankovou konstrukci za zády Jonáše Štekra nejproduktivnější útočník hostujícího celku David Jindra, svou střelou ale o kousek minul zadní tyč.

Prostřední dějství odstartovalo v podobném duchu jako první třetina. Lukáš Folda přihrál z levé strany Davidu Roubalovi, který vyzkoušel pozornost Maška forhendovým blafákem. Skóre se poprvé měnilo až ve 30. minutě utkání, Vít Reitspeis poslal přesnou přihrávku na levou stranu pro Jana Kaluse, který se nemýlil – 1:0. O necelé dvě minuty později byl rozdíl ve skóre již dvoubrankový. Dominik Houdek vyslal do úniku Jana Šibru, který pokořil Davida Maška – 2:0.

Poslední dvacetiminutovka byla bohatá především na vyloučení. Ve vyhrocené závěrečné třetině rozhodčí rozdal hned šestnáct dvouminutových trestů.

Při hře 4 na 4 se o třetí zásah domácích postaral Štěpán Hanzlík, který obdržel křižnou přihrávku před odkrytou branku. Při následné akci projel Jakub Sysel po levé straně a poslal precizní přihrávku na Jana Kaluse, plzeňský útočník nezaváhal a Akademici v tu chvíli vedli již o čtyři góly. Na konečných 5:0 pak ve 48. minutě pečetil Lukáš Folda. I ve druhém vzájemném zápase letošní sezóny tak zůstal výběr Karlovy Univerzity bez vstřelené branky, v obou případech se o to postaral výborně chytající Jonáš Štekr.

Hokejisté plzeňských Akademiků už s jistotou vědí, že základní část zakončí nejhůře na druhém místě. O konečném pořadí ovšem rozhodne až čtvrteční dohrávka pražských Engineers proti Black Dogs Budweis, kteří mají souboj o vítěze základní části ve svých rukou.