Německo, Španělsko, Anglie či Itálie. Češi porazili Slovensko a slaví postup do elitní skupiny | Sportovní Plzeň

Marie Osvaldová18. 11. 2020

ilustrační foto: Česká reprezentace

Čeští fotbalisté porazili v posledním zápase Ligy národů v Plzni Slovensko 2:0 a i díky tomu, že Skotsko prohrálo v Izraeli, skupinu vyhráli a postoupili mezi elitu. Federální derby rozhodli svými góly Tomáš Souček a Zdeněk Ondrášek.

Český trenér Jaroslav Šilhavý v úterý nevyloučil změny, ale nakonec se rozhodl vsadit na vítěznou sestavu. V útoku znovu dostal od začátku šanci Zdeněk Ondrášek, který si stejně jako obránce Jakub Brabec opět zahraje za reprezentaci na domovském stadionu v Plzni, kde působí. A právě Ondrášek byl hodně vidět od úvodních minut. Nejprve prodloužil míč na zadní tyč, kde minul v zakončení Matějů, v šesté minutě pak plzeňského střelce zastavila branková konstrukce. V 17. minutě už Ondrášek skoro zvedal ruce nad hlavu, jenže Rodák jeho gólovou hlavičku vyboxoval zázračně na roh. Z něho už ale Češi udeřit dokázali. Na centr si naskočil Tomáš Souček a Rodák tentokrát neměl nárok. Po půlhodině hry zahrozili i hosté, před zakončujícím Kuckou ale na poslední chvíli odkopl míč na roh Coufal. Ke konci první půle měli Češi několik nebezpečných centrů, Rodáka už ale vážněji neohrozili.

Do druhého poločasu nastoupil místo otřeseného Vaclíka Tomáš Koubek. A toho Slováci prověřili velmi brzy. Ve 49. minutě Kucka prošel přes několik bránících hráčů a nabídl velkou šanci Pekaríkovi. Spoluhráč Vladimíra Daridy z Herthy Berlín ale trefil jen vyběhnuvšího Koubka. V 55. minutě se Češi dočkali druhé trefy. Zdeněk Ondrášek si zpracoval míč a z otočky a s přispěním Gyömbera zvýšil už na 2:0. Domácí poměrně v poklidu kontrolovali hru a vyčkávali na brejky. Žádný z nich sice nedokázali dotáhnout k dalšímu gólu. To už ovšem Šilhavého družině vadit nemuselo. A díky výhře Izrelců nad Skoty se Češi přesunou do elitní skupiny Ligy národů.