Kalvach? Kluk na pusinku, zářil Koubek po "své" první výhře v evropských pohárech | Sportovní Plzeň

Marie Osvaldová22. 9. 2023

V 72 letech zažil vítěznou premiéru v hlavní fázi evropských pohárů. Trenér Miroslav Koubek se svou Viktorií Plzeň vstoupil těsnou výhrou 1:0 nad kosovským Ballkani do skupiny Konferenční ligy, kterou zařídil gól Lukáše Kalvacha ze 74. minuty. "Je to hodně klíčová osoba týmu. Podal zase výborný výkon v obou fázích hry. Je všude, k tomu ještě dá gól i tvoří hru. Říkám, že je to kluk na pusinku," chválil svého středopolaře.

O jak náročný zápas z vašeho pohledu šlo?
Říkal jsem dopředu, že to bude těžké. Nejsou to žádní nazdárci, jsou to v podstatě Albánci. Viděli jsme jejich reprezentaci v Edenu, kde remizovali s Českem. Jsou skvělí na míči, mají velký pohyb, rychlost, jsou organizovaní. Dneska hráli na tři stopery, to se naučili snad během jednoho týdne, klobouk dolů.

Čím jste soupeře zlomili?
Drželi nás dlouho na uzdě, my vsadili na presinkový a represinkový fotbal. Věděli jsme, že jsme lepší na míči, snažili jsme se je fyzickými zbraněmi dostat pod tlak. To se nám vesměs dařilo, ale ze situací, co jsme získali hlavně v první půli, jsme ve finále příliš netěžili. Mohli jsme tam možná dávat lépe centry, kdy nám to často blokoval hned první hráč. Bylo tam od nás potřeba víc důrazu, některé centry šly také do brankáře. Ve druhé půli jsme se blížili k tomu se do nich víc dostat, náš tlak se zastavil VARem. Z naší strany tam byla větší nebezpečnost, stálý tlak vyústil v naši branku. Ale museli jsme si pořád hlídat zadní vrátka, oni jsou nebezpeční v přechodu.

Pomohla i vaše jistá defenziva?
Smekám před zadními řadami, na nich to delší čas stojí. Naše trojice je základní stavební kámen. S jejich výkony jsem spokojený, hrají velmi dobře a k tomu se přidávají další hráči. Zápas byl o jedné brance, jsem rád, že jsme je udrželi na uzdě. Pochválím kluky za velmi dobrý fyzický výkon, možná mohlo být finále trošku lepší.

Nabádal jste o poločase hráče, aby víc stříleli? Hodně pokusů vám soupeř zablokoval
To je dobré téma, zblokované střely. Měli vzadu zeď, spousty toho vyblokovali. Jednu střelu pořádně nezablokovali a byl z toho gól. Od Lukáše (Kalvacha) byl hráč daleko a ještě tam strčil nešikovně nohu. Nabádáme hráče pořád, aby stříleli, chceme zakončovat, dostávat se na odražené míče. Ale je to i o soupeři, co vám dovolí. O poločase byl z naší strany k hráčům pokyn, že my gól dáme, oni s úbytkem sil trošku otevřou prostor a dostaneme se tam. Hlavně šlo o to udržet vzadu nulu, to se nám podařilo.

Ballkani překvapivě nastoupilo se třemi stopery. Jaký problém to pro vás byl?
Ztížilo nám to situaci, jejich trenér je lišák, má tituly v Albánii. Správně nasadil tři stopery na naše dvě útočné věže, rozestavení 4-3-3 zvolil správně, byl to od něj velmi dobrý tah.

Jak je důležitý pro tým Lukáš Kalvach?
Stoprocentně. Lukáš je jedna z klíčových osob týmu, zase podal výborný výkon. Je všude, navíc tvoří, dává góly. Říkám, že tohle je kluk na pusinku.

Jsou domácí výhry zásadní pro další vývoj ve skupině?
Říkal jsem hráčům, že pokud chceme pomýšlet na postup, musíme vyhrávat zápasy doma. První si můžeme odškrtnout. Venku to nebudou vůbec jednoduché zápasy.

Už v neděli na vás čekají v lize Pardubice. Kolik sil vám tento zápas vzal?
Hodně. Zvolili jsme presink po celém hřišti, téměř po celý zápas, což nás stálo spoustu sil. Možná to zohledním v sestavě pro nedělní ligový zápas s Pardubicemi.