Další medaile pro plzeňský klub z MS získal Jan Hašek | Sportovní Plzeň

Další medaile pro plzeňský klub z MS získal Jan Hašek

Plzeň16. 9. 2022

Jan Hašek, člen Klubu orientačních sportů Slavia Plzeň, letos reprezentoval Českou republiku na všech vrcholných akcích v MTBO (orientační závody horských kol). V juniorské kategorii byl Honza vyhlášen 2x jako nejúspěšnější závodník světa, letos poprvé startoval kategorii mezi světovou elitou dospělých. Nominovat se v ČR do dospělé reprezentace je dost náročné, protože v ČR je několik mistrů světa a špička je velmi vyrovnaná. Dostal šanci trenéra a tak bojoval nejprve na květnovém Mistrovství Evropy v Litvě, poté při červencovém Mistrovství světa ve Švédsku a v půlce září ho čekají poslední světové poháry v Bulharsku.

MTBO je poměrně mladý sport, při kterém jde o spojení fyzické i psychické výkonnosti. Závodník se musí správně orientovat podle mapy v neznámém terénu, volit správné postupy mezi jednotlivými stanovišti (kontrolami), jet plynule a samozřejmě co nejrychleji, protože se bojuje o co nejlepší čas.

Květnové ME byl pro Honzu byl první křest v kategorii dospělých, kde bral 15. místo na sprintu a poté 48. místě na dlouhé trati, byl však ze svých výsledků zklamaný. Tady jeho hodnocení: “Do Litvy jsem odjížděl s očekáváním dobrých závodů a mých výkonů, bohužel mi ten týden nejely nohy a tím pak z frustrace vznikaly i mapové chyby, takže jsem s výsledky spokojený nebyl.” Neúspěchy, ale Honzu motivovaly k tvrdší přípravě na MS a efektivnějším tréninkům pod vedením trenéra reprezentace Jirky Vraného.

Červencové MS, které se konalo v okolí známého lyžařského střediska švédského Falunu, už bylo tak jak si Honza představoval. Už na úvodní krátké trati bral svoji první medaili mezi dospělými - 3. místo! Tím si zajistil místo v první štafetě a odvděčil se tím, že přijel na prvním úseku první. Bohužel reprezentační kolega měl na druhém úseku technické problémy s kolem, nicméně tříčlenná štafeta vybojovala pro ČR parádní bronzovou medaili. Na Honzově neoblíbené trati dlouhé trati (ca.40km) dojel na solidní 15. pozici. Následoval závod s hromadným startem, kde opět zajel v TOP10. Nejvíce se ale Honza těšil na sprint (ca.8km s velmi těžkou mapovou částí), závod to byl neuvěřitelně vyrovnaný (prvních 5 závodníků bylo v 17ti vteřinách!). Honza vybojoval krásnou, ale i nejméně oblíbenou, 4. příčku pouze 1 vteřinu za bronzovou medailí. “Mistrovství světa mi vyšlo skvěle! Závody se mi líbily, bylo to náročné hlavně mapově a šlo o to, udržet koncentraci a plynulost, což mi vyhovovalo a odrazilo se to i ve výsledcích.”

Po zatím absolvovaných závodech, které byly součástí světového poháru, je Jan Hašek průběžně vedoucí závodník kategorie U23 a zároveň je na 9. pozici v celkovém hodnocení elitního světového poháru.

Za týden Honza odlétá na závěrečné světové poháry do Bulharska, kde se mimo jiné utká o titul mistra světa v kategorii U23, držme mu palce, ať nám do Plzně přiveze další světovou medaili!