Chladné počasí běžce neodradilo. Krajský půlmaraton vyhrál stejně jako loni Tomáš Eisner | Sportovní Plzeň

osm14. 4. 2019

Již 5. ročník Krajského půlmaratonu hostil dnes areál Škodalandu. Na tratě Krajské pětky, Krajské desítky a půlmaratonu se vydala i za chladného počasí celkem tisícovka běžců. Také nejmenší závodníci měli připravenou trať dle věku. V letošním roce se Krajský půlmaraton zapojil do projektu Voda pomáhá, který podpořil částkou 19 440 Kč.

Stejně jako v předešlých čtyřech ročnících i letos nabídl Krajský půlmaraton tři různé tratě. Na Krajské pětce závodilo 220 běžců, Krajskou desítku zaběhlo 178 závodníků a samotný půlmaraton téměř 600 milovníků běhu. V každé kategorii dle věku byli vyhlášeni vždy tři nejlepší, a to trojice mužů i žen. Nejlepším běžcem Plzeňského kraje mezi muži se stal a loňské vítězství tak obhájil Tomáš Eisner s časem 1:13:58 (loni 1:15:15). Nejlepší běžkyní Plzeňského kraje mezi ženami byla Eliška Rosenbaumová s časem 1:25:57. První tři nejlepší ženy Plzeňského kraje a první tři nejlepší muži Plzeňského kraje si z rukou náměstka hejtmana Ivo Grünera a radní Radky Trylčové převzali šek na 10 000 korun (1. místo), 5 000 korun (2. místo) a 3 000 korun (3. místo). Absolutním vítězem mezi muži byl Sam Blake s časem 1:11:04. Mezi ženami byla absolutní vítězkou Eliška Rosenbaumová, Nejlepší běžkyně Plzeňského kraje.

Všichni registrovaní běžci se zúčastnili slosování o věcné ceny, mezi nimiž bylo horské kolo Specialized Crosstrail 16 v ceně několika desítek tisíc korun a zapůjčení automobilu Suzuki na celý víkend. Všichni účastníci závodu, a to všech délek tratí, si odnesli také designovou pamětní medaili. Na své si přišly i děti, které letos běžely na tratích 100, 200, 400 a 800 m dle věku. Všichni účastníci dětských běhů dostali nejen pamětní medaili ale i velkou čokoládovou medaili. Nejlepší tři z každé kategorie si pak na hlavním pódiu převzaly ceny.

Každoročně zajišťuje Plzeňský kraj pro běžce mimo jiné také vodu na občerstvovací stanice a do areálu. Právě tato voda z projektu Voda pomáhá je prostředníkem pomoci službě ADITE pro náhradní rodiny. Projekt, který realizuje Diakonie Západ v Plzni, poskytuje rodinám komplexní pomoc v oblasti psychologie, poradenství, doprovodných služeb rodin, vzdělávání pěstounů. Dále ADITE pro náhradní rodiny organizuje víkendová setkání rodin s dětmi, poskytuje jim také odlehčovací službu a pro případné zájemce o pěstounství také zásadní informace, realizuje kampaň pro vyhledáván zájemců o pěstounství „V pěstounské rodině jsem doma“. Díky nákupu vody podpořil Plzeňský kraj projekt částkou 19 440 Kč.