Bolevecký rybník - Sportoviště - Sportovní Plzeň - oficiální sportovní portál města

 

 


Bolevecký rybníkAdresa

U Velkého Rybníka 12
Plzeň 1
30100

Kontakt

Webové stránky
Spustit navigaci

Sporty

Běh, Bruslení, Cyklistika, Hokej, Chůze, Inline bruslení, Kluziště, Koupání, Plavání, Plavecký bazén, Veřejné bruslení, Volejbal

Převážně zataženo. Místy mrholení nebo slabý déšť. Max. teploty 3/6 °C. Slabý vítr.
2°C / 4°C
Pondělí
Převážně zataženo, místy s deštěm, nad 500 m sněžení. Max. teploty 2/5 °C. Slabý vítr.
0°C / 3°C
Úterý
Převážně oblačno, nebo i zataženo. Beze srážek. Max. teploty 2/4 °C. Slabý vítr.
-1°C / 2°C
Středa


Bolevecký rybník


PO ÚT ST ČT SO NE
Nonstop Nonstop Nonstop Nonstop Nonstop Nonstop Nonstop

Popis


Bolevecký rybník nebo též Bolevák je součástí historicky unikátní Bolevecké rybniční soustavy a je v této soustavě  se svými cca 53 ha největší, pochází z roku 1460-61, kdy byl v této soustavě postaven jako první v řadě, tudíž patří mezi nejstarší dochované rybníky v Plzeňském kraji. Protéká jím Bolevecký potok a plocha rybníka má obdélníkový tvar. Hráz je dlouhá 250 m a má zemní provedení. V hrázi je vypouštěcí štola a na hrázi se nachází rybárna, sídlo myslivců a rybníkářů, dnes správců. Na hrázi najdeme také porost dubů, některé až 400 let staré a mající průměry až 700 cm. V 19. století byl využíván Plzeňským prazdrojem. Pro těžbu ledu, byla zavedena vlečka, později i pásový dopravník, ročně se těžilo až 600 vagonů, které měly vystačit pivovaru na celé léto, vlečka fungovala do roku 1987 a dopravník do roku 1994.

V roce 1921 byla zřízena restaurace a výletní místo Ostende s kabinami a půjčovnou loděk, později restaurací. Od Bílé Hory přepravovala návštěvníky pramice, později motorový člun a to i někdy ve tmě. V roce 1954 bylo vození mezi břehy minulostí, neb byla postavena sypaná hráz a vznikla tak malá část zvaná Malý Bolevecký rybník nebo V chobotu, dle tvaru rybníka.

Dno Boleveckého rybníka je písčité a pozvolně klesající. Severní a východní břeh je lemován písčitými plážemi a lesy.

V prostoru přímo u rybníka se nachází autocamp Ostende, který byl založen roku 1956, na jeho místě byly kdysi dva malé rybníčky a dnes stojicí dům byl ozdravovnou pro děti s černými neštovicemi, dokonce v těchto prostorech bývala vojenská střelnice, jejíž val je dodnes patrný, na místě se kdysi nacházel rovněž chudobinec. Původní restaurace byla zbořena v 80. letech a nikdy nebyla uspokojivě nahrazena.

Bolevák se nachází nedaleko osady Malý Bolevec a největšího plzeňského sídliště Bolevec. Přímo k rybníku se lze dostat MHD autobusy č. 30 a 20 (více jízdní řád MHD v Plzni). U rybníka najdete také několik parkovišť.

Bolevák je využíván zejména pro rekreaci, ale také vodní sporty. Na jeho břehu sídlí Jachetní klub Plzeň, jež je zde již od 30. let a má velkou tradici, v současnosti jsou zde dva kluby mající kompletní zázemí. Na rybníku se pořádají kromě tréninků i časté závody, jež přilákají za větrných dní spoustu zvědavců.Sdílet