Závodníci KOS Slavia Plzeň bojovali ve Švédsku o tituly na MSJ v Lyžařském orientačním běhu | Sportovní Plzeň

Plzeň28. 2. 2020

Celkem se jely 4 závody, zatímco dospělí měli závody započítávány do světového poháru, junioři měli MS a dorostenci ME. Závody byly původně plánované v prvním týdnu v únoru v Lotyšské Madoně, jenže kvůli nedostatku sněhu, byly přesunuty na tento týden poblíž severošvédského města Umea, přesněji vesničky Vindeln uprostřed nekonečných severských borovicovo-březových lesů plných sobů.

Západočeské barvy v reprezentačním dresu hájili závodníci KOS Slavia Plzeň Jan Hašek, Lukáš Richtr, Kateřina Černá v juniorský kategoriích a karlovarský Marek Štěrba v dorostencích (vítěz nedávné dětské olympiády mládeže právě v LOB na Božím Daru).

Právě Marek ihned v prvním závodě-sprintu (časy vítězů jsou kolem 12 minut) ukázal, že je výborně připraven a dojel si pro bronzovou medaili pouze 11 vteřin za reprezentačním kolegou vítězným Matyášem Štreglem. Jan Hašek dojel do TOP10 na pěkném 9. místě, pouze 56 vteřin za vítězem. Kačka se bohužel nevyvarovala orientačních chyb a Lukáš neorazil jednu z kontrol na trati a byl diskvalifikován.

Druhý den se konal závod na dlouhé trati, jinak též označován jako „královská trať“ s časy vítězů okolo 1,5 hodiny. Jan Hašek ukázal, že je výborně připraven a skončil na 6. místě jen dvě minuty za vítězem. Lukáš vybojoval jako benjamínek v konkurenci 40 závodníků solidní 24. místo a Kačka 27. místo. Marek v dorostencích nebyl s 9. místem úplně spokojen.

Po dni volna se výrazně ochladilo a sníh byl rychlý, což bylo pro závod s hromadným startem v technicky náročném terénu záludné. Jan Hašek velmi dobře odstartoval a v půlce závodu se držel ve skupince 8 závodníků. Bohužel se na úzké trati v prudkých sjezdech nevyvaroval pádům, kde zlomil hůlku, i přesto zasloužil od trenérů pochvalu, protože si dojel i s jednou holí pro 11. místo, klubový kolega Lukáš pak pro 22. místo, Kačka měla též velmi dobře rozjetý závod, ale pád s rozlomenou hůlkou ji odsunul 25. místo. Marek neudržel koncentraci ve spleti cest a vybojoval 13. místo.

Vyvrcholením byl jako vždy závod štafet. Bylo krásné modré ráno a pořádná zima: teplota na hraně regulérnosti, které je mezinárodní federací stanovena na -20°C. Orientační závody jsou zpravidla pořádány na louce bez teplého zázemí. Naštěstí měl závod rychlý spád, a tak závodníci neměli moc času promrznout. Juniorskou štafetu rozjel Lukáš, bohužel zlomil hůl, nicméně si na materiálovém místě mohl vzít náhradní, předával na 8. místě, druhým členem byl Pepa Nagy z Jablonce, který závod vytáhl na 6. místo a finišoval Honza Hašek, který toto pěkné umístění udržel, jen škoda, že nebyl závod o kilometr delší, protože Švéda před sebou téměř dojel. Juniorky rozjela Kačka a finálně si doběhli též pro 6. místo. Závod ME dorostenců byl velmi vyrovnaný, Vojtěch Peňáz (z Karlovy Studánky) rozjel parádně na 4. místě, druhý úsek výborně zvládnul Marek a předával s minimální ztrátou na medaili mistru Evropy ze sprintu Matyášovi. Ten se za dva kilometry dotáhnul na třetího Švýcara a na dohled měl Fina. K završení vší smůly však nevydržel náporu mrazu držák na mapu, který vozí závodníci na své hrudi, a tak musel absolvovat zbytek závodu s mapu držíc s hůlkou v ruce. To mu znemožnilo jet ve vysokém tempu a sledovat orientačně náročný terén. Matyáš i přesto projevil obrovskou bojovnost a dovezl také 6. místo.