Vyhlídky před play off? Plzeň táhnou spolehliví brankáři a ofenzivní Zámorský | Sportovní Plzeň

Vyhlídky před play off? Plzeň táhnou spolehliví brankáři a ofenzivní Zámorský

Josef Krebs10. 2. 2023

Tipsport extraliga prožívá před koncem základní části třetí reprezentační přestávku. Pojďme si nyní dosavadní část dlouhodobé části shrnout z pohledu čísel. Indiáni se po pomalejším rozjezdu usídlili ve středu tabulky.

Západočeši mají na kontě 64 bodů z 45 zápasů, což v neúplné tabulce stačí momentálně na osmé místo. Na čtvrtý Třinec mají Západočeši ztrátu devíti bodů, naopak třinácté České Budějovice ztrácí na plzeňské mužstvo již třináct bodů, tudíž předkolo by Plzni utéct nemělo. Extralize vévodí trojlístek Pardubice, Sparta a Vítkovce.

Škodovka zatím vstřelila 116 branek, což rovněž stačí na osmé místo. 122 puků naopak propadlo do plzeňské branky, obrana indiánů patří na deváté místo. V počtu vstřelených gólů na zápas jsou modrobílí znovu na osmé příčce. Nutno podotknout, že před druhou reprezentační přestávkou byla Škoda v tomto směru až na třetím místě.

Indiáni jsou často v zápasech více pod palbou. V průběhu základní části modrobílí vyslali na brankáře jen 1216 střel, což stačí až na desáté místo, v průměru na jeden zápas vystřelí plzeňští hráči na brankáře soupeře 27 pokusů, méně pokusů vykouzlí již pouze České Budějovice, Kladno a možná překvapivě i Kometa Brno. Ve velké permanenci jsou oba brankáři Plzně, dohromady čelili 1428 střelám na branku, což je po Kladnu a Brnu vůbec nejvíce.

Do průměru zapadají i přesilové hry. Indiáni v nich vsítili osmadvacet branek, hůře na tom jsou pouze tři mužstva. O jednu méně jich vstřelily suverénní Pardubice. Procentuální úspěšnost je lehce pod dvaceti procenty. Škodovka ubránila 80.42 % všech početní výhod soupeř, inkasovala v nich taktéž osmadvacet branek, což stačí až na dělené čtvrté místo. Čtyři branky vsítila Škoda v početní nevýhodě, zde je lepší jen Sparta.

Před sezónou si přála Plzeň ve své hře přitvrdit, se 301 hity ji patří třetí pozice. Slabší stránkou Západočechů jsou vhazování, ani ne každé druhé buly končí na hokejkách plzeňských hráčů, hůře na tom jsou pouze Mladá Boleslav a Kometa Brno.

Průměrně navštíví zápas 4239 diváků, což je je mírné zlepšení, avšak v součtu extraligy to stačí až na devátou pozici.

Individuální statistiky

Pouze jednoho plzeňského hráče najdeme v elitní dvacítce kanadského bodování. Druhý dech v letošní sezóně chytil Petr Kodýtek, který je nejproduktivnějším hráčem plzeňského celku. S 34 body patří Kodýtkovi celkově jedenáctá příčka. Jen pro připomenutí, v celé loňské základní části posbíral Kodýtek 22 bodů. Letos zatím vstřelil patnáct branek a devatenáct jich připravil. Za dobré výkony si lídr plzeňského celku také vysloužil pozvánku do národního týmu. Zúčastnil se Karjala Cupu, kde si připsal dvě asistence, a posléze s českým národním týmem odcestoval v prosince do Švýcarska. Velká škoda, že krátce před třetí repre pauzou se plzeňský šikula zranil.

Na 32 místě bodování se nachází předsezónní posila z Finska - útočník Aleksi Rekonen (11+19). Třetí v pořadí je následně obránce Petr Zámorský, jemuž patří 39 pozice (7+21). Za své výkony si Zámorský také vysloužil již svou druhou premiérovou pozvánku do národního týmu. V dobrém světle se také ukazuje Adrián Holešinský, který přišel v průběhu sezóny a slovenský útočník sbírá skoro bod na zápas.

Jak již bylo řečeno, skvěle letos hraje obránce Petr Zámorský, který je na druhém místě bodování celé soutěže mezi obránci, na vedoucího Balinskise ztrácí bek indiánů jediný bod. Obránce Škody dostává na ledě spoustu prostoru, v průměru to je více než 27 minut na utkání, což je suverénně nejvíce ze všech hráčů TELH, druhý Jake Dotchin z Kladna stráví na ledové ploše průměrně hned o tři minuty méně.

Jak je již obecně známo, v Plzni se dává hodně prostoru mladým hráčům a ani tahle sezóna není výjimkou. V posledních týdnech do plzeňského vlaku nastoupili dva šestnáctiletí obránci, Jan Skok a Adam Jiříček, mladší bratr Davida. Ten při svém debutu na ledě Třince odehrál téměř 28 minut. Ve druhém kontě již asistoval u branky Jana Schleisse.

Co se týče brankářů, tam se střídají Miroslav Svoboda s Dominikem Pavlátem. První jmenovaný zatím odchytal 25 duelů, jeho kolega o čtyři méně. Oběma se povedlo již vychytat dvakrát čisté konto. Svoboda zavřel svou branku proti Kladnu (4:0) a Mladé Boleslavi (1:0), Dominik Pavlát zase vychytal všechny střelce Sparty (4:0) a Karlovy Vary (1:0). Lepší procentuální úspěšnost zákroků má zatím Miroslav Svoboda (92.05 %), který svému celku vychytal čtrnáct vítězství s průměrem lehce pod 2.5 branek na zápas. Dominik Pavlát zatím v sedmi případech z ledu odcházel jako vítěz, jeho úspěšnost činí 91.71 %, s průměrem 2.46 branky na utkání. Svoboda má na svém kontě také dvě asistence.