Plzeňští lukostřelci získali tři tituly | Sportovní Plzeň

 

 

Plzeňští lukostřelci získali tři tituly

Plzeň20. 2. 2024Ve dnech 16. až 18. 2. 2024 se ve sportovním centru Nymburk konalo 33. Mistrovství České republiky v halové lukostřelbě dospělých. Turnaje se zúčastnilo 294 lukostřelců v celkem 10 kategoriích jednotlivců a 6 kategoriích družstev. Turnaj se skládal tradičně z kvalifikační části, dále pak z eliminací jednotlivců a eliminací družstev, kde jsou udělovány medaile a tituly mistrů ČR.

1. Lukostřelecký klub Plzeň 1935, sídlící ve Štruncových sadech, reprezentovalo 17 lukostřelců, což byla druhá největší výprava. Klub vybojoval 3 tituly mistrů ČR a družstvo mužů divize holý luk nastřílelo v kvalifikační části nový český rekord 1546 bodů.

 „Seniorské mistrovství republiky je vždy ukázkou nejlepších lukostřelců v republice. Díky vyrovnanosti halové disciplíny rozhoduje v soubojích každý milimetr a každoročně se zvyšující účast zajišťuje opravdu kvalitní podívanou. O to cennější je zisk jakékoliv medaile, naši střelci zvládli vybojovat hned tři a k tomu rovnou zlaté. Družstvo přidalo jako bonus český rekord. Největší podívanou turnaje se stal souboj o titul mezi obhájkyní titulu a mistryní světa Marií Horáčkovou a naší Andreou Louvarovou. Andy předvedla naprosto famózní výkon, nástřel ve finále měla průměr 29 na sadu, což se jen tak nevidí. Na konci souboje bylo několik velmi těsných zásahů do 10, kde se ukázalo, že štěstí přeje připraveným.“ Jan Šípek, šéftrenér 1.LK Plzeň 1935

Díky rekordní účasti 294 střelců muselo první kolo kvalifikace proběhnout již v pátek v podvečer. Další dvě kola kvalifikace probíhala v sobotu dopoledne a po obědě a hned 5 střelců z Plzně zaznamenalo osobní rekordy. Nejlepší pozice z kvalifikace si zajistil Jan Dobrý 1. místem, Andy Louvarová 2. místem a Jarda Slovák a Petr Macák shodně 6. místem.

Eliminace jednotlivců

Největší zastoupení bylo v kategorii mužů reflexní luk, kde do eliminací nastoupilo hned pět plzeňských střelců. Jan Vožech a Ondřej Kilian bohužel vypadli hned v prvním kole. Ve druhém kole bohužel vypadl i loňský mistr ČR Erik Ebermann, který nestačil na druhého v kvalifikaci Jakuba Sedláčka z Vršovic poměrem 4:6. Tadeáš Kalvas a Jaroslav Slovák museli nastoupit proti sobě, souboj byl vyrovnaný a došel až do rozstřelu, kde byl šťastnější Kalvas poměrem 10:9. V dalším kole pak nestačil na Matěje Špinara z Votic poměrem 3:7, což znamenalo 6. příčku a nejlepší plzeňské umístění v nejprestižnější kategorii.

Mezi ženami postoupily z kvalifikace všechny tři střelkyně, ale díky nešťastným pozicím proti sobě dvě nastoupily hned v prvním kole. Andrea byla lepší poměrem 6:0 a tak turnaj skončil pro Moniku Továrnickou. Eliška Matuchová zvítězila v prvním kole 6:2, ve druhém střílela skvěle a podlehla silné soupeřce až poslední sadou poměrem 4:6. Andy v druhém kole nezaváhala a zahájila svou vítěznou jízdu proti Johaně Horáčkové z LK Arcus Plzeň poměrem 6:2. Ve čtvrtfinále soupeřila s reprezentantkou Jindřiškou Vaněčkovou a poměrem 6:2 postoupila mezi nejlepší čtyřku. Již semifinále nabídlo vynikající podívanou, Andy sadami s průměrem lehce pod 29 bodů postupně utahala soupeřku a zvítězila těsně 6:4. Přišlo tedy všemi očekávané opakování loňského finále mezi Louvarovou a mistryní světa a několikanásobnou obhájkyní halového titulu Marií Horáčkovou. Souboj trval plných 5 sad a několikrát bylo potřeba volat rozhodčího k posouzení zásahu. S plynoucími sadami byla vidět vyšší nervozita střelkyň. Před poslední sadou bylo shodné skóre 4:4. V poslední trojici výstřelů měla pevnější nervy Louvarová a o několik milimetrů díky sadě 29 bodů zvítězila. Stala se tak v 18 letech první střelkyní po 3 letech, kdo dokázal Marii Horáčkovou na domácí scéně porazit.


Vysoké ambice měl plzeňský tým i v kategorii mužů holý luk. Jan Dobrý, držitel několika českých rekordů, zvítězil v kvalifikaci a chtěl si vystřílet první halovou individuální medaili. V prvním kole zvítězil hladce 6:0, ve druhém již zapracovala nervozita, přesto Honza zvítězil poměrem 7:3. Třetí souboj opět čistě 6:0. Semifinále proti Michalu Čechovi z Olomouce zvládl Honza s přehledem poměrem 6:2, čímž si zajistil účast ve finále. Soupeř Pavel Bajtl z Libichova byl skvěle připraven a dovedl souboj až do nerozhodného skóre 5:5. Honza střílel první a bez kompromisu vypálil silnou 10, soupeř odpověděl dobrým zásahem za 9 bodů, takže mohl Honza slavit svůj první halový titul mistra ČR. Skvěle si v eliminacích vedl i hostující Petr Macák, který obsadil konečné 7. místo.

Družstva

Do velmi vyrovnané soutěže družstev mužů postupovali dva plzeňské týmy z 5. a 8. místa v kvalifikaci. Družstvo B nastoupilo proti nejlepšímu týmu z Prostějova a i když prohráli 1:5, rozhodně se nejednalo o snadné vítězství Prostějova, rozdíl nástřelů jednotlivých sad byl nejvíce 3 body. Podobnou zkušenost okusilo i družstvo A, které s LK Znojmo prohrálo 2:6, ale každou sadu rozhodl rozdíl nejvíce 2 bodů.

Soutěž družstev žen byla nejvyrovnanější v historii české lukostřelby. Již čtvrtfinále nabídlo vysoké skóre u obou družstev. Vítězství 6:0 nad družstvem SK Start Praha B rozhodně nebylo snadné, o bodech rozhodoval každý šíp. V semifinále se bohužel již projevilo nachlazení Moniky Továrnické, souboj dospěl do rozstřelu, kde bylo poměrem 26:23 šťastnější družstvo z Brna. Bronzové finále mělo podobný průběh, Plzeň ztrácela, vyrovnala na 4:4, ale rozstřel již nedopadl dobře poměrem 28:20. Obhájkyně titulu se musely spokojit s bramborovou medailí.

V soutěži holých luků nastoupilo plzeňské družstvo jako favorité a čerství držitelé českého rekordu. První souboj proběhl hladce 6:0, druhý pak 6:2. V semifinále došlo k zaváhání, kdy po dvou sadách plzeňské družstvo prohrávalo 0:4 proti družstvu z Olomouce. Střelci se semkli a po dalších dvou sadách vybojovali rozstřel. Tam zvítězili 25:18, protože soupeři nezvládli vystřelit v časovém limitu. Finále proti Hradci Králové již družstvo nenechalo nic náhodě a po hladkém vítězství 6:0 mohlo slavit první titul mistrů ČR v halové disciplíně.

Všechny výsledky

Zdroj: 1.LK Plzeň 1935


Sdílet