Plzeňští lukostřelci poprvé získali nejcennější titul v terénu | Sportovní Plzeň

Plzeňští lukostřelci poprvé získali nejcennější titul v terénu

Plzeň16. 10. 2023

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem proběhlo 32. Mistrovství České republiky dospělých a dorostu v terénní lukostřelbě. Turnaje se zúčastnilo rekordních 140 lukostřelců z celé ČR. Turnaj se skládal tradičně z kvalifikační části, dále pak z eliminací jednotlivců a eliminací družstev, kde jsou udělovány medaile a tituly mistrů ČR.

1. Lukostřelecký klub Plzeň 1935, sídlící ve Štruncových sadech, reprezentovalo 12 lukostřelců, což byla jedna z největších a druhá nejúspěšnější výprava se ziskem 8 medailí. Zároveň smíšený tým mužů poprvé v historii přivezl nejcennějšího titul ze soutěže družstev.

„Zámecký park v Čechách pod Kosířem hostí MČR již po několikáté a vždy se jedná o organizačně i sportovně velmi úspěšný šampionát. Nejúspěšnější střelkyní byla Andy Louvarová, která získala stříbro s týmem i v individuální soutěži. S celkovou roční bilancí 10 medailí z národních šampionátů se tak stala nejúspěšnější střelkyní mladší 18 let v historii. Prémiový zisk titulu v soutěži družstev jasně říká, že Plzeň patří v terénní lukostřelbě k republikové špičce a má ambici útočit i na mezinárodní medaile. To dokázal Jan Dobrý svými dvěma stříbrnými medailemi z nedávného ME.“ Jan Šípek, šéftrenér 1.LK Plzeň 1935

V sobotu proběhla kvalifikace a první kolo eliminací, kde si plzeňští lukostřelci zajistili kvalitní pozice do nedělních eliminací. Díky postupům bylo možné vybojovat až 10 medailí.

Eliminace jednotlivců

Od nedělního rána probíhaly na finálové střelnici souboje o medaile, jako první nastoupili střelci do 18 let, kde měla Plzeň dvojité zastoupení. Ondřej Kilian bohužel podlehl Matyáši Mlíkovi z LK Cere 44:51. Naproti tomu Lukáš Fritsch porazil Matěje Rambouska z Odolené vody 52:46. V bronzovém finále nad ním následně zvítězil i Ondřej Kilian 44:41 a po svých úspěších v terčové lukostřelbě dokompletoval svou letošní medailovou sbírku. Lukáš Fritsch nastoupil proti Matyáši Mlíkovi sebevědomě, ovšem neudržel jeho tempo až do konce a podlehl 47:56, čímž získal bronzovou medaili.

Mezi střelkyněmi do 18 let se nejlépe prosazovala Andrea Louvarová, která vyhrála kvalifikaci i osmifinále. Ze čtvrtfinále postoupila z druhého místa, a proto se v semifinále utkala s Natálií Saxlovou z LK Arcus Plzeň, kterou porazila 56:49. Finále proti reprezentantce Tereze Veverkové z SK Start Praha bylo napínavé až do posledního šípu, který byl šťastnější pro pražskou střelkyni, celkový poměr 53:57.

V kategorii střelkyň do 21 let měla Plzeň opět dvojí zastoupení. Vítězku kvalifikace Moniku Továrnickou a Kateřinu Herdovou, které se spolu utkali už v semifinále. Souboj byl šťastnější pro velmi dobře střílející Kateřinu poměrem 37:35, Monika v souboji zaznamenala dva zásahy mimo. Finále o bronz ovládla Monika svým standardním výkonem 51 bodů, na což soupeřka Tereza Mundlová z SK Start Praha neuměla zareagovat. Kateřina nastoupila proti Elišce Koleňákové z Prostějova a po čtyřech sadách podlehla poměrem 39:45 a odvezla si neočekávanou stříbrnou medaili.

Jako poslední v soutěži jednotlivců nastupovali seniorské kategorie. Mezi střelci z holého luku nastupoval Jan Dobrý jako velký favorit, i když je věkem do 21 let. Suverénně vyhrál kvalifikaci, osmifinále i čtvrtfinále. V semifinále a finále se bohužel naplno projevila únava z dvou nedávných reprezentačních výjezdů a Honza semifinále i bronzové finále prohrál poměry 43:52 a 37:45, čímž obsadil 4. příčku a neobhájil loňský titul.

Podobně dopadl Tadeáš Kalvas, favorit mezi reflexními luky. Ten se lehce trápil v kvalifikaci, ale ze čtvrtfinále již postupoval z druhého místa. Semifinále proti Jakubu Lacigovi prohrál těsně 47:50, v bronzovém finále podlehl stejným poměrem Michalu Hlahůlkovi z Prostějova.

Družstva

Poslední částí programu byla soutěž družstev, kde plzeňští nastupovali ze 3. místa a Jan Dobrý i Tadeáš Kalvas si chtěli spravit chuť po nevydařených eliminacích jednotlivců. V semifinále proti 1. Královskému lukostřeleckému klubu z Prahy se družstvo zahřívalo a o vítězství poměrem 50:49 rozhodl až poslední nepovedený soupeřův šíp. Ve finále proti favoritům z SK Start Praha se jednalo o velmi těsný souboj. Trhák zaznamenalo plzeňské družstvo ve třetí sadě, kterou vyhrálo o 5 bodů, což byl zásadní rozdíl pro konečné skóre 53:51.