Olympiáda dětí a mládeže skončila pro kraj i město medailovými úspěchy | Sportovní Plzeň

 

 

Olympiáda dětí a mládeže skončila pro kraj i město medailovými úspěchy

Radek Kučera1. 7. 2022


Foto: Plzeňský kraj


Jubilejní Hry X. letní olympiády dětí a mládeže v Olomouckém kraji skončily pro Plzeňský kraj velkou sbírkou medailí. Mezi kraji se umístil na krásném 6. místě, v počtu zlatých medailí pak na 3. místě. Nejúspěšnějším sportem z hlediska bodování byla házená. Házenkářské týmy chlapců a dívek bez zaváhání získaly zlaté medaile. Velmi úspěšní byli také střelci, cyklisté a šermíři.

Slavnostním ceremoniálem, který věrně kopíruje skutečné olympijské hry, byly v olympijské vesničce v olomoucké Pevnosti poznání zakončeny letní olympijské hry dětí a mládeže, kde se představilo celkem 17 sportů, historicky poprvé zde byl také šerm. Celkem se her zúčastnilo téměř 3 600 mladých talentů, Plzeňský kraj získal celkem 26 zlatých medailí, 5 stříbrných a 8 bronzových z řad 262 sportovců.

Nejúspěšnější ziskem bodů, a tedy na prvním místě mezi kraji byli cyklisté chlapci, oba týmy házené, dívky ve střelbě.

Sportovci reprezentovali také plzeňské sportovní kluby. Z medailistů jsou to atleti Andrea Bieliková, Sebastien Matoušek (AK Škoda Plzeň) a Alžběta Králová (AKM Viktoria Plzeň), cyklisti Vít Kotschy, Adam Pešek (Roman Kreuziger Cycling Academy) a Šimon Lehký (MS Bike Academy Racing), plavci Natálie Pospíšilová, Patrik Peroutka (PK Slávia VŠ Plzeň) a Jan Foltýn (Plavecká akademie Zbůch se sídlem v Plzni), střelkyně Nicol Simetová, Lucie Machová (Dukla Plzeň) a Tomáš Tilňák (SSKP rapid Plzeň), šermíř Jan Coufal (TJ Lokomotiva Plzeň) a karatistka Anna Kubínová (Budo Club Plzeň). „Výše uvedeným sportovcům patří veliké poděkování za reprezentaci města Plzně. Doufám, že jim budu moci osobně poděkovat při Sportmanii Plzeň,“ pogratuloval první náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký.

„Věděla jsem, že nějaké medaile ode mě všichni očekávají, takže trochu pod tlakem jsem byla. Podařilo se, ale chtěla jsem všechny zlaté,“ říká plavkyně Natálie Pospíšilová, která si z olympiády odvezla 5 zlatých medailí a 1 bronzovou. „Po úspěšném mistrovství republiky byla olympiáda příjemnou zkušeností. Moc jsem si to užila, ta atmosféra byla fajn a já už se těším na zimní mistrovství republiky. Doufám, že se bude dařit i dál, jako tomu bylo tady,“ doplnila plavkyně.

Dalším úspěšným plavcem byl Jan Foltýn, který získal celkem 6 zlatých medailí. „Podařilo se mi dát tři rekordy, ale chtěl jsem dát čtyři,“ říká talentovaný plavec a dodává: „Ale jsem nakonec spokojený, protože očekávání jsem splnil. Sice jsem tuhle sezónu méně závodil, hodně jsem trénoval, poslední soustředění jsem měl v Austrálii. A vyplatilo se. Olympiádu jsem si užil, je to opravdu perfektní akce a rád bych se dostal na skutečnou – velkou olympiádu.“


Sdílet