Mladí plzeňští lukostřelci zcela ovládli kategorii do 18 le | Sportovní Plzeň

Mladí plzeňští lukostřelci zcela ovládli kategorii do 18 le

Plzeň16. 8. 2023

Ve dnech 11. až 13. 8. 2023 v Chebu proběhlo 32. Mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě dorostu. Turnaje se zúčastnilo rekordních 97 lukostřelců v celkem 4 kategoriích jednotlivců a 5 kategoriích družstev. Turnaj se skládal tradičně z kvalifikační části, dále pak z eliminací jednotlivců a eliminací družstev, kde jsou udělovány medaile a tituly mistrů ČR. Nedělní program je věnován soubojům o medaile ve formátu světových soutěží, který je vysílán on-line.

1. Lukostřelecký klub Plzeň 1935, sídlící ve Štruncových sadech, reprezentovalo 11 lukostřelců, což byla největší, a díky dvěma získaným titulům a celkem 5 medailím se jednalo o druhou nejúspěšnější výpravu.

„Lukostřelecký klub v Chebu je tradičně vnímán jako vynikající organizátor podobných akcí a ani tentokrát nezklamal. Halová sezóna napověděla, že letošní rok bude výkonnostně opravdu vysoko a to se potvrdilo i ve venkovní sezóně. Nejúspěšnější střelkyní byla Andy Louvarová, která získala titul s mix-teamem a dvě stříbra s družstvem i jako jednotlivec. Výjimečná byla situace, kdy plzeňští lukostřelci bojovali ve finálové aréně v kategorii do 18 let o všech pět titulů. Konečné skóre dvě zlaté a tři stříbrné mohl dopadnout lépe, přesto je tato bilance v moderní lukostřelbě ojedinělá.“ Jan Šípek, šéftrenér 1.LK Plzeň 1935

V pátek probíhala kvalifikace, která napověděla, že startovní pole je velmi vyrovnané. Andy Louvarová a Lukáš Fritsch si zajistili první, respektive druhou pozici, vysoko se umístil i Ondra Kilian na 6. příčce.

Eliminace jednotlivců

Mez i střelci do 21 let si nejlépe vedl Daniel Cajthaml, který měl díky dobré kvalifikaci v prvním kole volný postup a ve druhém porazil Jana Ohnoutka z Ostravy. Čtvrtfinále proti reprezentantovi Richardu Krejčímu ze Startu Praha bylo bohužel jednoznačné pro favorita poměrem 0:6, Dan si přesto odvezl vynikající 8. místo.

Ve věkové třídě do 18 let se dařilo lépe. Lukáš Fritsch, 2. místo v kvalifikaci, zvládl osmifinále poměrem 7:3, ve čtvrtfinále mu lehce spadla forma, čehož využil

skvěle střílející Matěj Rambousek z Odolené vody a poměrem 6:2 vyřadil plzeňského reprezentanta. Vynikající výkony v soubojích naopak předvedl Ondřej Kilian, který dvakrát 6:2 postoupil do semifinále. Zde se utkal s Lukášovým přemožitelem, kterému trochu došel dech a poměrem 6:4 si zajistil svoji premiérovou účast v boji o individuální titul.

Mezi střelkyněmi do 18 let v letošním roce suverénně úřaduje Andrea Louvarová a potvrdila to i v letošním roce. První dva souboje zvítězila 6:0 a 6:2. Čtvrtfinále a semifinále ale ukázalo, jak silná konkurence je na lukostřeleckém závodním poli. Souboj proti domácí Janě Anně Mecnerové i plzeňské Natálii Saxlové došel až do rozstřelu. V obou Andy potvrdila svoji kvalitu zásahem za 9 bodů a v obou případech to stačilo na postup. Díky úspěšným soubojům tak dostala možnost obhájil individuální titul.

Družstva

Družstvo mužů do 21 let skvěle zastřílelo v osmifinále proti silnému družstvu z Prostějova a zvítězilo hladce 6:0. Semifinále proti favoritům z SK Start Praha došlo až to nerozhodného skóre, takže rozhodoval rozstřel. Zde byl o jeden bod úspěšnější pražský klub, plzeňští proto mohli bojoval o bronzovou medaili.

Družstvo mužů do 18 let postoupilo hladce 6:0 a 5:1 a dostalo možnost střílet o mistrovský titul. Ještě čistěji prošlo do finále družstvo žen do 18 let, které zvítězilo dvakrát 6:0 a mohlo se pokusit obhájit loňský titul.

Mix-team do 18 let získal díky vítězství v kvalifikaci v prvním kole volný postup, semifinále v postupně sílícím větru proti LK Brno 05 proběhlo hladce 6:0, takže si devátý nejlepší mix-team světa mohl zabojovat i o národní titul.

Medailové souboje

Ve finálové aréně v soubojích o medaile nastoupili plzeňští lukostřelci celkem k šesti soubojům. V úvodu získal zlato mix-team, v souboji proti domácímu LK ESKA Cheb ztratili první set, pak už hladce došli pro titul poměrem 6:2.