Mladí plzeňští lukostřelci vybojovali na MČR dva tituly a celkem 4 medaile | Sportovní Plzeň

Mladí plzeňští lukostřelci vybojovali na MČR dva tituly a celkem 4 medaile

Plzeň24. 2. 2023

O víkendu 18. a 19. 2. 2023 se ve sportovním centru Nymburk konalo 32. Mistrovství České republiky v halové lukostřelbě dorostu. Turnaje se zúčastnilo rekordních 153 lukostřelců v celkem 8 kategoriích jednotlivců a 6 kategoriích družstev. Turnaj se skládal tradičně z kvalifikační části, dále pak z eliminací jednotlivců a eliminací družstev, kde jsou udělovány medaile a tituly mistrů ČR. 1. Lukostřelecký klub Plzeň 1935, sídlící ve Štruncových sadech, reprezentovalo 13 lukostřelců, což byla největší, a nakonec díky dvěma získaným titulům a celkem 4 medailím i nejúspěšnější výprava.

„Turnaj se nesl v přátelské atmosféře s velmi dobrým organizačním zajištěním. Rekordní počet 153 účastníků dává jasně najevo zájem o lukostřelecký sport. Spolu s množstvím střelců samozřejmě stoupá i kvalita jejich výkonů a proto je každý rok těžší a těžší přivézt z národních turnajů medaile. Halová sezóna je hlavně
příprava pro důležitější venkovní sezónu, ale vzhledem k výkonům v hale jsme zjevně na dobré cestě. Těžko se vyzdvihuje jen některý z úspěchů, ale nejvíce tentokrát určitě zářila Andy Louvarová, která získala titul v jednotlivcích i s družstvem a oba tituly byly jednoznačně způsobem start-cíl. Zmíněné družstvo žen do 18 let je dva roky neporažené a získalo již pátý titul v řadě. Zajímavostí byl start Jana Dobrého, střelce z divize holý luk v divizi reflexního luku. V kategorii holých luků do 21 let totiž díky malému množství účastníků nevznikla soutěž, a tak Honza nastoupil v obtížnější kategorii reflexních luků. Tam obsadil celkově 6. místo z 25 účastníků, což potvrzuje, že se skutečně jedná o jednoho z nejlepších střelců této kategorie na světě.“ Jan Šípek, šéftrenér  1.LK  Plzeň 1935

Sobotní den patřil kvalifikaci. V dopolední skupině střílely všechny kategorie do 21 let, odpoledne pak kategorie do 18 let. Celkem 8 střelců předvedlo vynikající nástřely vysoko nad 500 bodů, což znamenalo výhodné pozice do eliminačních soubojů.

Eliminace jednotlivců

První dvě kola eliminačních soubojů jednotlivců do 18 let proběhla již v sobotní podvečer. Dvě vítězství zaznamenali celkem 4 střelci. Výborně zabojovala Nela Kučerová, která na svém prvním dorosteneckém mistrovství hned v prvním kole získala 4 body ze šesti proti reprezentantce Barboře Brettlové z Chebu.

Nedělní souboje pak jasně ukázaly, jak vyrovnaná je halová lukostřelba. V kategorii do 21 let se probojoval do semifinále Daniel Cajthaml. Zde nastoupil proti vítězi kvalifikace Františku Heřmánkovi z SK Start Praha, který neponechal nic náhodě a Cajthamla porazil 6:2. V bronzovém finále se utkal s Janem Ohnoutkem z Ostravy, který střílel téměř bez chyb, takže poměr 2:6 znamenal neoblíbené 4. místo pro Daniela Cajthamla. V této kategorii nastoupil i Jan Dobrý, střelec s holým lukem, kterému nevznikla v jeho kategorii soutěž o titul díky malému množství přihlášených. Rozhodl se proto zkusit štěstí v materiálově náročnějsí divizi a předvedl, že opravdu patří mezi nejlepší střelce nejen v republice, ale i na světě. V kvalifikaci zaznamenal 10. místo z 25 účastníků. V eliminaci se postavil proti reprezentantovi Šimonu Bártovi z Votic a zvítězil poměrem 6:5, kdy došlo k rozstřelu a zde Dobrý zvítězil čistým zásahem za 10 bodů. Ve čtvrtfinále narazil na pozdějšího bronzového medailistu Jana Ohnoutka a i zde byl souboj velmi vyrovnaný. Poměr 4:6 znamenal 6. místo pro Jana Dobrého mezi reflexními luky, ale jasné pomyslné prvenství mezi holými luky.

Mezi střelkyněmi do 21 let panovala v kvalifikaci Kristýna Řezáčová. Ta po nervózním začátku eliminací zvítězila nad svojí první soupeřkou a poté se utkala s klubovou a týmovou spolustřelkyní Kateřinou Herdovou, která v kvalifikaci zaznamenala osobní rekord. Zde byla lepší Řezáčová poměrem 6:2, Herdová tak skončila na hezkém 6. místě. V semifinále i v bronzovém finále šlo opravdu do tuhého, každý bod rozhodoval a tentokrát bohužel štěstí při Plzni nestálo. Řezáčová podlehla 4:6 a 4:6, což znamenalo další čtvrté místo pro plzeňské lukostřelce.

V kategorii do 18 let byl favorizovaný Lukáš Fritsch, který se celý víkend střelecky trápil, přesto v kvalifikaci obsadil druhé místo. V eliminacích se situace příliš nezměnil, Lukáš střílel velmi dobře, ovšem pod své limity, což ho sice dovedlo až do finále, zde ale podlehl Jakubu Sedláčkovi z Vršovic 0:6. Domů si tak odvezl stříbrnou medaili.

Zisk medaile se předpokládal v kategorii žen do 18 let, kde mezi 8 nejlepšími střelkyněmi střílely hned tři z plzeňského klubu. V osmifinále se spolu bohužel utkala Andrea Louvarová a Eliška Matuchová. Souboj byl šťastnější pro první jmenovanou poměrem 6:0. Dalším želízkem v ohni byla Monika Továrnická, která bohužel nestačila na skvěle střílející Emmu Petříčkovou z Vršovic. V semifinále proto stanula pouze Andy proti Haně Ptáčkové z LK Cere. Tu porazila jasně 6:0 a tak si mohla vychutnat finále proti reprezentační kolegyni Barboře Brettlové. Zde byl souboj o dost vyrovnanější, ale stabilita výkonu nakonec převážila, a tak si Andy vybojovala poměrem 6:4 první halový dorostenecký titul v kariéře.

Družstva

Družstva mužů do 21 let i do 18 let bohužel nepotvrdila nadějné kvalifikační nástřely a v tvrdé konkurenci se musela spokojit s šestým, respektive se 7. místem.

Zato družstvo žen do 21 let bylo při chuti. V semifinále proti Ostravě nejvíce zabojovala nejmladší členka týmu Nela Kučerová, která všech svých 6 šípů vyslala do žlutého pole. Vítězství bylo jednoznačné 6:0 pro Plzeň. Finále proti favorizovanému Prostějovu dopadlo dle předpokladů, bohužel poměrem 0:6, přesto je stříbro velkým úspěchem plzeňského týmu.

Poslední medailovou nadějí byly střelkyně do 18 let, které suverénně vyhráli kvalifikaci a byly jasnými favoritkami, což v eliminacích jen potvrdili. Osmifinále i semifinále bylo jednoznačné 6:0. Finále o titul proti LK Arcus Plzeň bylo vyrovnanější, přesto zkušenost zvítězila a poměr 6:2 znamenal pátý titul v řadě pro plzeňské družstvo do 18 let. LK Arcus Plzeň tak získal stříbro, což byl jeho jediný cenný kov na turnaji.

Autor tiskové zprávy: Jan Šípek