Mladí plzeňští lukostřelci slaví úspěch z mezinárodního závodu ve Slovinsku | Sportovní Plzeň

Mladí plzeňští lukostřelci slaví úspěch z mezinárodního závodu ve Slovinsku

Josef Krebs16. 5. 2023

Od 12. do 14. května se ve slovinském Kamniku uskutečnil závod světového žebříčku v terčové lukostřelbě Veronicas Cup. Turnaje se zúčastnilo 270 sportovců z celkem 28 států. Lukostřelecký klub Plzeň 1935 reprezentovali na turnaji tři střelci kategorie reflexního luku do 18 let – Lukáš Fritsch, Andrea Louvarová a Monika Továrnická.

V pátek 12. května byla na programu kvalifikační část, která byla ovlivněna nepříznivým počasím. Lukáš Fritsch na svém prvním letošním mezinárodním závodě nástřelem 636 bodů obsadil druhé místo, Monika Továrnická s 601 body třetí místo a Andrea Louvarová díky 595 bodům čtvrté místo. Sobotní program eliminací jednotlivců byl díky deštivému počasí stejně náročný jako v pátek. Nástřely všech střelců díky tomu nebyly tak přesné, jak jsme zvyklí. Všichni tři plzeňští střelci si díky kvalitním nástřelům z kvalifikace zajistili volné postupy v prvním kole soubojů.

Monika Továrnická se v osmifinále utkala s domácí Larou Osap, kterou porazila 6:2. Čtvrtfinálový souboj proti další Slovince Neze Nanut byl ovšem z jejího pohledu více než smolný, protože jí v polovině souboje prasklo mířidlo. Použila sice náhradní luk, ten však nebyl plně nastaven na silný déšť, díky čemuž v souboji podlehla 2:6.

Andrea Louvarová zvítězila v prvním souboji proti moldavské lukostřelkyni 6:2. V osmifinále se utkala s českou reprezentační spolustřelkyní Barborou Brettlovou z Chebu. Souboj měl vynikající úroveň, z 10 sad byl třikrát vidět plný nástřel 30 bodů. V poslední sadě zaznamenala tento nástřel Andea, a díky tomu postoupila do semifinále poměrem 6:4. Ve zhoršujícím se počasí byl souboj proti domácí Tinkara Kardinal Kogej velmi náročný a vyrovnaný, po pěti sadách byl nerozhodný stav a o vítězce rozhodl rozstřel na jeden šíp. Zde byla o dva centimetry přesnější soupeřka a Andrea se mohla poprat o bronzovou medaili proti Emilii Hughes z Velké Británie. V tomto souboji se jí podařilo zvítězit a Plzeň tak mohla slavit první medaili.

Lukáš Fritsch nastoupil do prvního kola souboje až v úrovni čtvrtfinále. Zde se potkal s velmi dobře střílejícím Mayedem Alktebim ze Spojených arabských emirátů. Lukáš zvítězil až v rozstřelu, kde zaznamenal lepší devítku než soupeř. Semifinále proti slovenskému lukostřelci Ivanu Denisovi proběhlo čistě 6:0 a tak jsme se mohli těšit na souboj s vítězem kvalifikace, což byl domácí, mezinárodně velmi zkušený, Oskar Gnidovec. Souboj začal bez deště 28:26 pro Lukáše, ve druhé, třetí a čtvrté sadě postupně déšť sílil a po sadách 25, 30 a 25 Lukáš vedl 5:3. Na poslední sadu přišla dešťová smršť, která Lukášovi srazila šípy, jeden dokonce do zóny za jeden bod. Rozstřel o zlatou medaili probíhal ve velmi silném dešti, Lukáš posunul miřidla a silným výstřelem centimetr od desítky dostal soupeře pod velký tlak. Ten zareagoval horší devítkou, a tak mohl Lukáš slavit svou první individuální medaili ze světové akce, a napoprvé dokonce tu nejcennější.

„Trojice střelců, které jsem vezl do Slovinska je již několik let republikovou špičkou, mají mnoho národních medailí, titulů, klubových i českých rekordů. V loňském roce získal Lukáš s reprezentačním družstvem bronzovou medaili na evropském poháru mládeže. V letošním roce ho před týdnem napodobily Andy i Monika medailí ze stejné akce. O tomto víkendu se díky Lukášovu zlatu a Andy bronzu rozrostla sbírka mezinárodních medailí na čtyři. Je vidět, že se jedná o velmi silnou generaci lukostřelců, mezinárodní úspěchy nám napovídají, že se v tréninkových procesech ubíráme správnou cestou,“ doplnil šéftrenér plzeňského klubu Jan Šípek.