Mladé plzeňské lukostřelkyně pokračují v medailové sbírce | Sportovní Plzeň

 

 

Mladé plzeňské lukostřelkyně pokračují v medailové sbírce

Plzeň24. 8. 2023Ve dnech 18. až 20. 8. 2023 v Opavě proběhlo 89. Mistrovství České republiky v terčové lukostřelbě dospělých. Turnaje se zúčastnilo 116 lukostřelců v celkem 5 kategoriích jednotlivců a 5 kategoriích družstev. Turnaj se skládal tradičně z kvalifikační části, dále pak z eliminací jednotlivců a eliminací družstev, kde jsou udělovány medaile a tituly mistrů ČR. Nedělní program je věnován soubojům o medaile ve formátu světových soutěží, který je vysílán on-line.

1. Lukostřelecký klub Plzeň 1935, sídlící ve Štruncových sadech, reprezentovalo 9 lukostřelců, což byla druhá největší, a díky zisku tří medailí i jedna z nejúspěšnějších výprav.

„Do Opavy bohužel vyrazila neúplná výprava z důvodu nabitého podzimního programu a nedostatku finančních prostředků. Nejúspěšnější střelkyní byla Monika Továrnická, která získala individuální bronzovou medaili a titul s družstvem žen. Dle dostupných záznamů je to podruhé v historii, kdy střelkyně mladší 18 let dosáhla na individuální medaili na venkovním seniorském národním šampionátu. Spolu s Andreou Louvarovou rozšířila sbírku medailí ze soutěže družstev na 8 v řadě, z toho 7x se jednalo o titul mistryň republiky. Strhující byl souboj družstev mužů o titul, kde již počtvrté za osm let proti sobě nastoupilo družstvo z Plzně a Prostějova. Letos bylo trochu více štěstí pro prostějovské střelce, čímž vyrovnali vzájemnou bilanci na 2:2.“ Jan Šípek, šéftrenér 1.LK Plzeň 1935

V pátek probíhala kvalifikace, která napověděla, že startovní pole je velmi vyrovnané. Andy Louvarová, střelkyně do 18 let, překonala klubový rekord z kategorie do 21 let nástřelem 605 bodů. Erik Ebermann si zajistil výhodnou 3. pozici nástřelem 637 bodů. Dohromady pak překonali klubový rekord mix-teamu a zajistili si v něm druhou pozici před eliminacemi.

 

Eliminace jednotlivců

V neobsazenější kategorii mužů zvládlo start do eliminací všech šest střelců prvním vítězným soubojem. Přes druhé kolo bohužel neprošel Jan Kebrle, kterého vyřadil Michal Hlahůlek z Prostějova. Jaroslav Slovák byl poražen Martinem Hámorem z Chebu rozstřelem 7:9. Osmifinále bývá tradičně velmi vyrovnané a v letošním roce se bohužel stalo osudným všem čtyřem plzeňským závodníkům. Nejblíže k postupu byl Erik Ebermann, který vypadl v rozstřelu 9:9, kdy soupeřův 

zásah byl o centimetr blíže ke středu. Vynikající výkon předvedl i Tadeáš Kalvas, který vybojoval proti aktuálnímu držiteli českého rekordu skóre 4:6, kdy poslední sadu prohrál o jediný bod.

Mezi ženami nastoupily do eliminací pouze dvě střelkyně. Andrea Louvarová zvládla první souboj suverénně 6:0, ve druhém souboji ji potrápily světelné podmínky a skvěle střílející Martina Zikmundová z Chebu ji porazila 1:7. Veselejší situace panovala u Moniky Továrnické, která si držela vyšší průměry než v kvalifikaci a poměry 6:2 a 6:2 stanula v semifinále proti mistryni světa Marii Horáčkové z LK Arcus Plzeň. Zde i přes Moniky kvalitní zásahy došlo k jasnému vítězství soupeřky poměrem 0:6. Monika tak dostala možnost v neděli bojovat o bronzovou medaili a zapsat se do historie jako druhá nejmladší medailistka v historii.

Družstva

Družstvo mužů zvládlo velmi dobře první souboj proti domácí Opavě poměrem 6:0, ve druhém souboji proti Znojmu byl výkon slabší a tak musel o vítězi rozhodnout rozstřel, který lépe zvládlo plzeňské družstvo 27:26. V semifinále již družstvo střílelo výborně, soupeř z SK Start Praha však předváděl podobně vynikající výkony. Sada 56:57 by byla vynikající i na mezinárodním poli pro reprezentační družstva. Po čtyřech sadách došlo opět k rozstřelu, kde poměr 27:24 rozhodl, že bude Plzeň moci obhajoval titul z loňského roku.

Družstvo žen nastoupilo rovnou do semifinále proti soupeřkám z Votic, po čtyřech sadách došlo až na rozstřel, kde poměrem 24:19 vybojovaly možnost po sedmi letech vrátit titul do 1. LK Plzeň 1935

Mix-team nastoupil jako silný favorit, ale již čtvrtfinále ukázalo, že soutěž mix-teamů je vždy velmi vyrovnaná. První souboj proti Opavě došel až do rozstřelu, poměrem 17:15 zvítězilo družstvo z Plzně. Semifinále proti LK Arcus Plzeň, kde střílela Marie Horáčková, bylo velmi vyrovnané ve všech sadách. O vítězství LK Arcus Plzeň rozhodl hlavně skvěle střílející Filip Hoška, který poslední dvě sady zvládl za skoro maximálních 19 bodů. 1. LK Plzeň 1935 prohrálo poměrem 2:6, ale mohlo bojovat o bronzovou medaili.

Medailové souboje

Ve finálové aréně v soubojích o medaile nastoupili plzeňští lukostřelci celkem ke čtyřem soubojům. První možnost získat bronz měl mix-tým. Souboj s LK ESKA Cheb byl v každé sadě velmi vyrovnaný. O konečném vítězi rozhodl až poslední šíp, kde plzeňskému družstvu chybělo několik centimetrů pro zisk setových bodů potřebných k rozstřelu. Konečné 4. místo je přesto vynikající výsledek.

Tým žen nastoupil také proti LK ESKA Cheb v souboji o titul. Mladé sedmnáctileté závodnice Andreu Louvarovou a Moniku Továrnickou doplnila hostující Anna Cidlinová z pražských Vršovic. Drtivý nástup 50 a 53 bodů znamenal vedení 4:0, druhé dvě sady 48 a 46 byly zastříleny o trochu hůře, přesto stačily na zisk setových bodů a družstvo tak mohlo po sedmi letech znovu slavit seniorský titul.

Družstvo mužů ve finále předvedlo výkony lehce nad 50 bodů, což díky soupeřovým chybám znamenalo po třech sadách stav 2:4. V poslední sadě došlo ke shodnému nástřelu 52 bodů, což bohužel znamenalo vítězství pro Prostějov.

Jako poslední nastoupila do soubojů o medaile sedmnáctiletá Monika Továrnická. Po první nervózní sadě 21 bodů nastoupila ve vysokém tempu 26, 24, 27 a 27 bodů. Soupeřka Martina Zikmundová z LK ESKA Cheb zvládla jednu sadu za 27 bodů srovnat, zbylé sady byly nad její síly a Monika mohla slavit bronzovou medaili jako druhá nejmladší lukostřelkyně v historii.


Sdílet