Jan Dobrý vybojoval dva tituly vicemistra Evropy | Sportovní Plzeň

 

 

Jan Dobrý vybojoval dva tituly vicemistra Evropy

Plzeň25. 9. 2023(Cesana – San Sicario Alto, 24. 9. 2023) Od 18. do 23. září 2023 proběhlo v italském olympijském areálu Cesana Torinese mistrovství Evropy v terénní lukostřelbě. Turnaje se zúčastnilo 195 sportovců z 26 evropských států. Českou republiku reprezentovalo dvanáct lukostřelců, z nichž tři střelci jsou členy 1. LK Plzeň 1935. Na turnaj je doprovázel trenér Jan Šípek.

V úterý 19. 9. a ve středu 20. 9. probíhala kvalifikační část na okruhu s 24 figurami s neznámými a následně známými vzdálenostmi. Jan Dobrý si díky vynikajícímu nástřelu 645 bodů a obsazenému druhému místu zajistil přímý postup do semifinále. Monika Továrnická díky svému osobnímu rekordu 567 obsadila 8. pozici. Tadeáš Kalvas zaznamenal svůj průměrný výkon 654 bodů, což bohužel nestačilo na postup do eliminační části.

Ve čtvrteční eliminaci nastoupila Monika Továrnická proti Britce Louise Piper, která Moniku porazila poměrem 74:64, čímž Monika obsadila konečné 7. místo.

Na pátečním programu byla soutěž družstev, kde nastoupil Jan Dobrý spolu s Richardem Krejčím a Lukášem Immerem. Díky povedené kvalifikaci mělo družstvo ve čtvrtfinále volný postup. V semifinále proti družstvu Velké Británie předvedli všichni střelci vynikající výkony a poměrem 55:51 postoupili do finálového souboje o titul. Ten se střílel v odpoledních hodinách a byl kamerami vysílán on-line. Pro dva ze tří střelců se jednalo o první takovou zkušenost, a tak díky nervóznímu výkonu 51 bodů podlehli o 7 bodů favorizovanému italskému družstvu. To znamenalo 2. místo a zisk titulu vicemistrů Evropy.

Páteční poledne patřilo i soutěži jednotlivců, kde Jan Dobrý nastoupil v semifinále proti jednomu z favoritů soutěže, Švédovi Leo Petterssonovi. Zde Honza jasně předvedl, že přijel na turnaj skvěle připravený a nejlepším výkonem v kategorii postoupil do finálového souboje poměrem 50:41.

Finálový souboj o titul proběhl v sobotu dopoledne opět ve finálové aréně za přítomnosti kamer. Jan Dobrý držel se soupeřem z Británie, Oliverem Hicksem, osm šípů krok. Poté na něj dolehla atmosféra souboje o titul a devátý šíp nezvládl trefit do bodovaného pole. Konečný poměr 49:40 znamenal prohru Jana Dobrého, ale zároveň druhý titul Vicemistra Evropy.

„Honza Dobrý je aktuálně několikanásobný Mistr ČR hned v několika disciplínách v dospělých kategoriích. Zároveň je držitel Českého rekordu, takže se rozhodně jedná o nejlepšího českého lukostřelce v divizi holého luku. V loňském roce nemohl díky malé účasti bojovat ve své kategorii o titul Mistra světa, proto jsem moc rád, že letošní mistrovství Evropy mělo účast vyšší a souboje mohly proběhnout. Na Honzovi bylo vidět, že mu zkušenost s kamerovými přenosy chybí, což je impuls pro jeho budoucí přípravu. Dva tituly Vicemistra Evropy jsou jasný důkaz, že má Honza před sebou velkou lukostřeleckou budoucnost.“

Areál Cesana Torinese bude ve dnech 25. až 30. září 2023 hostit i Mistrovství Evropy v 3D lukostřelbě. Jedná se o podobnou lukostřeleckou disciplínu, která probíhá na venkovních přírodních terénních okruzích. Střílí se zde na kratší vzdálenosti a do terčů ve tvaru zvířat. Ve 3D lukostřelbě nevypisuje evropská asociace soutěž pro mládež, Jan Dobrý proto nastoupí v dospělé kategorii.

Výsledky: ianseo.net

Odkaz na finálový stream z youtube (souboj probíhá v čase 01:00 až 17:00):

Družstvo (souboj v čase 00:25 až 00:44): Youtube

Jednotlivci (souboj v čase 00:20 až 00:33): Youtube


Sdílet