Jako Messi! Fotbalová gólmanka Barbora Votíková přestoupila do PSG | Sportovní Plzeň

 

 

Jako Messi! Fotbalová gólmanka Barbora Votíková přestoupila do PSG

Radek Kučera26. 8. 2021Z Plas u Plzně, odkud pochází, přes začátky ve Viktorii, angažmá v pražské Slavii až do slavného Paris St. Germain! Barbora Votíková, brankářka české ženské fotbalové reprezentace, na konci srpna oznámila parádní kariérní posun. Ze Slavie, se kterou získala tři české tituly, míří do Paříže. Čtyřiadvacetiletá rodačka z Plzně podepsala v týmu francouzských mistryň dvouletou smlouvu do června roku 2023.

„Jsem Slavii za všechno moc vděčná a bude mi moc chybět, ale teď je na čase se posunout o krok dál a přijmout další výzvy,“ uvedla po přestupu na sociálních sítích Barbora Votíková.

Zajímavá osobnost každým coulem. S fotbalem začínala v plzeňské Viktorii v osmi letech, v roce 2014 přestoupila do Slavie, odkud se vypracovala až na velkou oporu ženské reprezentace. K tomu je úspěšná youtuberka, na sociálních sítích ji sledují statisíce Čechů a Slováků, její vtipná videa si pouští přes tři sta tisíc lidí, na Instagramu přes sto tisíc followerů. A není to tak dávno, co se otevřeně přihlásila k tomu, že je homosexuálka. Už více než dva roky tvoří pár se známou hráčkou pokeru Barborou Mlejnkovou.

PSG, to je i v ženském fotbale pojem, jeden z nejlepších světových týmů, semifinalista poslední Ligy mistryň!
Paráda. Žádný vyloženě vysněný klub pro přestup jsem v sobě nikdy neměla, ale PSG je jeden z nejlepších týmů v Evropě, takže to pro mě určitě je splněný sen.

Zároveň se vám s těžkým srdcem opouští pražská Slavia?
Uzavírám jednu z mých velkých povedených životních kapitol. Ve Slavii jsem strávila šest sezon a byla mi nejen fotbalovým domovem. Tři tituly, čtvrtfinále Ligy mistrů, tisíce lidí na stadionu v zádech. Moc Slavii děkuji, že mě dostala až sem, otevřela mi dveře k dalším příležitostem a výzvám.

V pařížském klubu navíc budete nosit číslo 30, stejné jako má nová hvězdná posila v mužském týmu Lionel Messi.
To je super úlet! Měla jsem ještě jednu nabídku, ale PSG u mě jasně vyhrálo. Jsem i první Češkou ve francouzské lize, ale to pro mě vlastně nic neznamená. Tahle prvenství v zahraničních ligách pro mě nejsou nijak podstatná. Nicméně nabídka od PSG se nedala odmítnout.

Čeká vás ovšem velká konkurence. V týmu působí také německá gólmanka Charlotte Vollová..
Mým cílem je se samozřejmě porvat o místo jedničky, i když to bude vzhledem ke konkurenci velmi těžké. Chtěla bych odehrát co nejvíce zápasů, obhájit titul francouzského mistra a dostat se co nejdále v Lize mistryň, nejlépe do finále. Mojím cílem také je zapadnout dobře do týmu nebo se naučit aspoň trošku francouzsky.

S fotbalem jste začínala v osmi letech v klubu mezi kluky. Dokdy se dá hrát společně?
Do patnácti. Pak už společné hraní není fyzicky možné. Kluci jsou silnější a rychlejší a holka se jim nemůže rovnat. Když jsme hráli ve Slavii přátelák s klukama, jsme jako dospělé ženy schopny uhrát vyrovnaný zápas třeba s věkovou kategorií patnáct let. Ale tahle srovnání nemám moc ráda. Jasně, že je náš fotbal jiný, hrajou ho přece ženský. Nenakopnou míč přes celé hřiště, ale jde zase o jinak hezkou hru. Na naše normální zápasy přijde jen pár stovek lidí, rekord padl při Lize mistrů při utkání s Barcelonou, přišlo čtyři a půl tisíce fanoušků.

Že něco takového můžete sama zažít, jste si asi v době přestupu z Plzně do Slavie nemyslela, že?
Odstěhovat se do Prahy byl velký zlom. Být bez rodičů, dojíždět do školy. Nepřišlo mi to nijak divné, měla jsem kolem sebe spoustu holek v týmu, které byly ve stejné situaci. Zvláštní pocit nastal, až když jsem se vrátila k nám domů mezi spolužáky. Měla jsem pocit, že zažívám život, který neznají, starala jsem se sama o sebe a chtěla probírat úplně jiné věci. Dnes mi přijde zvláštní, když někdo ještě v pětadvaceti bydlí u rodičů. Nebylo to snadné, ale z Plzně jsme přestupovaly ještě s jednou spoluhráčkou, od začátku bydlely společně, takže úplně sama jsem v Praze v začátcích nebyla. Navíc Slavia dohlédla na to, abychom dokončily střední školu. I za to jsem vděčná.

Nebojíte se, že budete muset trošku omezit svoje aktivity jako youtuberka?
Kamarádi, které mám kolem YouTube, mi říkají: Teď?!? Když to máme tak pěkné rozjeté! Já ale cítím, že nastal správný čas. Jsem mladá, zdravá a mám formu. Na co čekat? Chci si hraní v zahraničí vyzkoušet, zachytat si v prestižní lize a posunout se dál. Mít víc modřin. Zároveň s YouTube můžu pořád hodně vymyslet - a to odkudkoli. Nebojím se, že by se ze mě nakonec stala jen fotbalistka.


Sdílet