Litická Duchková má bronz z Mistrovství světa | Sportovní Plzeň

 

 

Litická Duchková má bronz z Mistrovství světa

Plzeň13. 2. 2023Svoji první účast na Mistrovství světa přetavila v bronzovou medaili. Řeč je o dvacetileté hráčce pozemního hokeje z plzeňských Litic Lucii Duchkové. Nominovala se mezi dvanáctku českých žen, které měly čest reprezentovat svoji zem v halové variantě pozemního hokeje. Velká část ze stočtyřiceti států světa, které hrají olympijský venkovní pozemní hokej, se v zimním období, ale i v letním, ukrývá do haly na několik měsíců před nepřízní počasí.

Před více než šedesáti lety tak vznikl halový hokej. S nízkými mantinely, šesti hráči v poli, hrou převážně po zemi a s omezeným rejstříkem úderů, aby se haly nezničily. Pestrost rozšíření halového hokeje byla patrná i na účasti týmů na letošním MS, které se konalo v Jihoafrické republice v Pretorii. Přesto, že přetrvává určitá dominance Evropy, je mocně stíhaná i státy z jiných koutů světa. O čemž svědčí i umístění v první čtveřici týmy z USA, Jihoafrické republiky nebo Iránu.

České ženy proběhly svojí základní skupinou jako nůž máslem, jediná Kanada dokázala český postup zpomalit. Se skórem 26:8 a dvanácti body vyhrály svoji skupinu a ve čtvrtfinále je čekal tým Austrálie. Fenomén venkovního pozemního hokeje však v hale na naše ženy nestačil, prohrál rozdílem třídy, i když se tento výsledek nerodil úplně lehce. České ženy utkání rozhodly v posledních patnácti minutách. Druhým, tentokráte semifinálovým soupeřem se stalo Rakousko. Tým, se kterým mají Češky velmi vyrovnanou bilanci. Což se v utkání potvrdilo, rozhodla diskutabilní penalta, kterou rakouská hráčka Marianne Pultar s jistotou proměnila. Ještě deset sekund před koncem zahrávala česká reprezentace trestný roh, Lucii Duchkové míček při střele nešťastně přeskočil přes hokejku ... Sama Lucie českou účast na MS popisuje následovně: " Zápasy ve skupině se nám povedly, jediný jsme prohrály s Kanadou. Což nás mrzelo, ale nemělo to naštěstí žádný vliv na postavení ve skupině. Austrálie ve skupině už bylo jiné kafe. Výsledek zněl jednoznačně, ale vše jsme strhly na svou stranu až na konci. O Rakousku se nám bude asi ještě dlouho zdát. Takový kousek jsme byly od finále"! K třetímu místu v turnaji dodává: "V hale byla výborná atmosféra, zápas byl poměrně vyrovnaný, ale my jsme dávaly góly. Jsem moc ráda, že jsme turnaj zakončily vítězstvím a medailí".

Utkání o třetí místo s domácí Jihoafrickou republikou si již naše ženy nenechaly utéci. Od prvního hvizdu byly velmi soustředěné, nepouštěly ve žhavé atmosféře svoje protihráčky do žádných velkých šancí. Třetí místo České republiky bylo zasloužené, jen kousíček chyběl k tomu, aby děvčata postoupila do historického finále. České ženy obdržely i individuální ocenění, nejlepší brankářkou byla vyhlášena Barbora Čecháková. Čeští muži, tentokráte bez litické hráčské účasti, ale s plzeňským zastoupením prostřednictvím Denise Tomeše z HC 1970 Bolevec, se nepotkali s výborným turnajem. V základní části skončili na pátém místě, které jim přisoudilo soupeře k boji o deváté místo. Celek Kazachstánu porazili 5:2 a zakončili tak svoje působením vítězně. Pravdou je, že výkony týmu se v průběhu turnaje lepšily, nicméně na nejlepší to tentokráte nestačilo.

Výsledky českých žen:
Česká republika - Belgie 6:1
Česká republika - Kazachstán 8:2
Česká republika - Kanada 2:3
Česká republika - Ukrajina 4:2
Česká republika - Namibie 6:0
Česká republika - Austrálie 6:0
Česká republika - Rakousko 0:1
Česká republika - Jihoafrická republika 3:1

Pořadí ženy:
1. Holandsko
2. Rakousko
3. Česká republika
4. Jižní Afrika
5. Belgie
6. Ukrajina
7. Austrálie
8. Kanada
9. USA
10. Kazachstán
11. Nový Zéland
12. Namibie

Výsledky českých mužů:
Česká republika - USA 3:4
Česká republika - Jižní Afrika 4:8
Česká republika - Argentina 3:3
Česká republika - Austrálie 4:4
Česká republika - Irán 8:8
Česká republika - Kazachstán 5:2

Pořadí muži:
1. Rakousko
2. Holandsko
3. Irán
4. USA
5. Belgie
6. Jižní Afrika
7. Argentina
8. Namibie
9. Česká republika
10. Kazachstán
11. Austrálie
12. Nový ZélandSdílet