Plzeňská cyklojízda chce upozornit na překážky v cyklodopravě | Sportovní Plzeň

 

 

Plzeňská cyklojízda chce upozornit na překážky v cyklodopravě

Plzeň18. 4. 2023Ve středu 19. dubna po 17 hodině projede ulicemi centra Plzně cyklojízda. Cílem je upozornit na překážky v cyklodopravě a ukázat kolo jako rovnoprávný dopravní prostředek. Akci pořádá spolek Plzeň na kole v rámci Dne Země a startu tradiční Květnové výzvy Do práce na kole.

Na cykloshromáždění u Andělíčka na náměstí Republiky zveme všechny Plzeňany a Plzeňanky, kteří po městě jezdí rádi na kole či koloběžce, nebo by rádi jezdili, pokud by k tomu měli lepší podmínky,“ vysvětluje Daniel Soutner, spoluorganizátor cyklojízdy a člen spolku Plzeň na kole, který se dlouhodobě věnuje zlepšování podmínek pro městskou cyklistiku.

Loni se sešla asi stovka účastníků a letos bychom byli rádi, kdyby to byly stovky dvě. Je to obvykle směsice lidí na kolech, koloběžkách, elektrokolech a dalších vozítkách na vlastní pohon. Kdo nemá kolo vlastní, ten si může půjčit červená sdílená kola kolemplzne.cz, která budou pro tuto příležitost speciálně přistavěna k využití. Po úvodním shromáždění, kdy budeme apelovat na vedení města, aby věnovalo cyklodopravě více pozornosti, následuje dobrovolná vyjížďka – cyklojízda,“ přibližuje akci Soutner.

Jako v posledních třech letech necháváme samotnou jízdu mezi náměstím a Centrem cyklistiky Bikeheart na jednotlivých účastnících. Pojedeme v běžném provozu po silnici či cyklostezkách každý sám za sebe a podle pravidel silničního provozu. Ostatně může být lepší způsob, jak lépe upozornit na to, že kolo je běžný dopravní prostředek, než že se účastníci zařadí do běžného provozu?“, říká Daniel Soutner. „V čele jízdy pošlape naše cargokolo (nákladní kolo), které náš spolek půjčuje zájemcům pro jejich nákupy nebo převozy objemnějších nákladů, které běžné kolo neuveze, ale pro které není nutné auto. Na cyklojízdě na něm bude mít vybavení DJ, který zajistí hudební doprovod během celé trasy.

Asi šest kilometrů dlouhá trasa povede z náměstí Republiky do Štruncových sadů do centra cyklistiky Bikeheart s kavárnou. Tam proběhne neformální afterparty s hudebním doprovodem DJ Bowie Groove a DJ Majkla. K dispozici bude samozřejmě i občerstvení,“ uzavírá Soutner.

Květnová výzva Do práce na kole je určena pro jednotlivce i zaměstnance a zaměstnankyně z celého Česka (i ze zahraničí). Jejím cílem je přilákat k bezmotorovým (aktivním) cestám do práce co nejvíce lidí, kteří se po celý měsíc snaží co nejpravidelněji jezdit do práce na kole, koloběžce, chodit pěšky či běhat. V Plzni se jí účastní přes 1 200 lidí z desítek firem a organizací. Výzvu pořádá spolek AutoMat a v našem regionu koordinuje spolek Plzeň na kole. Více informací lze najít na www.dopracenakole.cz.

Spolek Plzeň na kole od roku 2012 podporuje každodenní cyklodopravu, usiluje o kvalitnější a bezpečnější infrastrukturu pro městskou cyklistiku a propojuje městské cyklisty. Přehledně a podrobněji jsou vize a cíle spolku uvedeny na www.plzennakole.cz/vize-a-cile.

Kontakt: Daniel Soutner, organizátor akce, spolek Plzeň na kole, tel.: 723 201 348

Web: www.plzennakole.cz
FB: facebook.com/plzennakole
Událost: facebook.com nebo akce.plzen.eu

Fotografie z loňské cyklojízdy
 


Sdílet