Česko - německý přírodní půlmaraton se vrací i do bavorského hvozdu

Plzeň29. 9. 2021


Ačkoliv i loni na podzim se Česko-německý půlmaraton TRC běžel jako možná poslední větší závod, vládní restrikce ho nepustily na tradiční trať za hranice. Letos se tam vrátí a přidá k nim i loni poprvé vytyčenou úvodní část romanticky stoupající loukou do lesa k Novosedelským hutím. V kraji Chodů pokračuje v neděli (3. 10.) oblíbený seriál zážitkových běhů v přírodě.

Trať vede povětšinou po lesních cestách.
Nahoru a dolů, převýšení činí 520 metrů. Od Novosedelských hutí po krátkém stoupání po asfaltu protne trať i zaniklou německou obec Lučina/Grafenried s torzy německých chalup a teď už nově i památníkem obětem násilného poválečného vysídlení. Kdysi za komunistické zlovlády tady měli nejblíž umístěné elektrické dráty a ze zhruba třiceti metrů na sebe přes hranice volali členové rozdělených rodin… Na české území se běžci z Bavorského lesa vrátí opět známým velice technickým seběhem v lese mezi kameny a kořeny. Dech naberete po šotolinové cestě, ale v závěru čeká ještě výživný zatravněný kopec s dlouhým klesáním a finišem na silničce do Nemanic. Doprovodná sedmička pro ty, kdož si na celou porci netroufnou, též drží charakter „lesukrásná“. Start je v pravé poledne, předtím běží i děti.

Galerie olympioniků.
Zdejší závod už má svoji šestiletou historii, v níž poznal pestré odstíny podzimního počasí i atak v podobě vandalského přeznačení části tratě těsně před závodním polem. Ukázali se to zajímavé tváře od jednoho z nejlepších česko-slovenských vytrvalců všech dob Róberta Štefka přes úspěšnou olympijskou lyžařku Kateřinu Razýmovou až k věhlasnému kardiochirurgovi Janu Pirkovi, který také pochází ze zdejšího kraje, ze zbourané Lukavice. Loni zvítězil podruhé po třech letech Petr Muras (1:33:20) a skyrunningová legenda, účastnice olympijského maratonu v Aténách 2004 Anna Straková (1:47:22). „Moc krásná trať, mohla jsem se kochat, protože jsem celé běžela sama,“ rozplývala se v cíli.

Jak na start?
Pro většinu účastníků platí, že autem se jede z Plzně po I/26 směrem na Horšovský Týn a Babylon, pak na Klenčí a Lískovou, na německé straně je nejbližším sídlem Waldmünchen. Na VIP služby se mohou zvlášť těšit členové platformy Jsem subarista i ti, kdož přijedou do Nemanic vozem Subaru.


Špičkový masérský servis i pro vás
Letošní závodnický servis doplňuje angažmá elitního maséra afrických hvězd RunCzech i nejlepších českých běžců Karla Kuchynky. „Rád nabídnu své služby všem běžcům, aby poznali, jak důležité je pečovat o své tělo před startem i bezprostředně po doběhu,“ slibuje. Ostatně už 16. října čeká další díl Trail Running Cupu, skutečná výzva v podobě Kralického horského maratonu z Dolní Moravy.

Více informací a přihláškySdílet