Už není pochyb. AK ŠKODA Plzeň je nejúspěšnějším klubem v naší zemi - Aktuality - Sportovní Plzeň - oficiální sportovní portál města

 

 

Už není pochyb. AK ŠKODA Plzeň je nejúspěšnějším klubem v naší zemi

Plzeň22. 9. 2020


Velice úspěšný republikový šampionát atletů do 22 let


Víkendovým atletickým vrcholem bylo Mistrovství České republiky do 22 let a na stadion v Jablonci nad Nisou se tak sjeli nejlepší mladí závodníci a závodnice. Fantastickou sbírku 11 medailí přivezli do západočeské metropole atleti AK ŠKODY Plzeň, a to 3 zlaté, 4 stříbrné a 4 bronzové. Vynikající jízdu započal hned v úvodní disciplíně šampionátu kladivář Tomáš Ott, který poprvé v kariéře přehodil hranici 60 m (60.77 m) a bronzová medaile tak byla na světě. Neuvěřitelnou diskařskou nadvládu modrobílých barev potvrdili muži ve své soutěži. Jakub Forejt se stal novým mistrem ČR do 22 let za výkon 54.85 m, Petr Procházka vylepšeným osobním rekordem 52.14 m vybojoval stříbrnou medaili a trio cenných kovů z jedné disciplíny zkompletoval Michal Forejt, jemuž visí na krku medaile bronzová. Vrhačská nadvláda plzeňanů panovala také v nedělních závodech oštěpu, když teprve sedmnáctiletá Petra Sičaková v novém osobním maximu 46.91 m vybojovala stříbrnou medaili. V odpolední soutěži oštěpu mužů se pak Kryštof Kozač, který jako jediný závodník dokázal překonat hranici 70 m (70.91 m), stal jasným mistrem ČR do 22 let a jeho oddílový kolega Radek Jůda získal skvělou stříbrnou medaili. Mistrovským titulem se pyšní také talentovaná běžkyně Anna Suráková, která jasně zvítězila v takticky běženém finále na 800 m. Tomáš Michálek proťal cílovou pásku na trati 3 000 m překážek jako třetí a díky novému osobnímu rekordu 9:53.75 min vystoupal na bronzový stupínek. Medailovými tečkami celého šampionátu byly i závěrečné běhy na 4x400 m, ve kterých ženské kvarteto Matoušková, Kosťová, Sýkorová a Suráková vybojovalo stříbrnou medaili. To mužská čtveřice Kabyš, Housar, Pokorný a Nový zakončila škodovácké představení medailí bronzovou. Celovíkendové boje na národní úrovni tak ukázaly, jak silné a všestranné mladé atlety má jeden z největších klubů v republice AK ŠKODA Plzeň.

Mezistátním utkání juniorů vyšperkované národním rekordem
V neděli 20. 9. se konal jediný letošní závod, na kterém oblékli čeští junioři a juniorky reprezentační dres. Bylo jím mezistátní utkání Česko-Polsko na půdě našeho sousedního soupeře. Ačkoliv v součtu bodů ze všech disciplín ovládli tento souboj polští atleti, padlo zde hned několik skvělých výkonů ze strany českých, respektive závodníků AK ŠKODY Plzeň. Tím nejcennějším je překonání 23 let starého národního juniorského rekordu v trojskoku Lindou Suchou, když závěrečným pokusem doskočila na 13.65 metru, kterým celou soutěž ovládla a zařadila se na čtvrté místo letošních světových tabulek. Tato stále 18 ti léta závodnice se letos již zapsala do historických tabulek, a to po zisku dvou mistrovských titulů v dálce a trojskoku jak na juniorském, tak seniorském šampionátu, což se dosud nikomu v historii nepodařilo. Nyní historický zápis přepisuje znovu. Výborně se představil také stříbrný medailista z juniorského šampionátu Marek Páník, který vynikajícím časem na trati 110 m překážek 14.27 s znovu posunul krajský rekord. Výškařskou soutěž ovládl další zástupce plzeňské atketiky juniorský mistr České republiky Jan Štefela. Honza se blískl výkonem 216 cm, který znamenal přísun plného počtu bodů pro českou výpravu. Tento nový osobní rekord plzeňského výškaře tak znamená vyhoupnutí na osmé místo na světě. Závodit v českém dresu měli tu čest také sprinteři Linda Hettlerová, která se představila v závodě na 100 m, a Jakub Rež, kterého jsme měli šanci vidět na 200 m. Oba byli také členy krátké štafety na 4x100 m. Ojedinělý reprezentační start letošní sezóny tak mají atleti AK ŠKODY Plzně více než úspěšně za sebou a opět dokázali, že je tento klub jedním z nejlepších v republice.


Už není pochyb. AK ŠKODA Plzeň je nejúspěšnějším klubem v naší zemi
Již několik let patří náš klub k republikové špičce v atletice. O tomto víkendu jsme všem jasně ukázali, že Plzeň je nejlepším a nejkomplexnějším klubem v rámci celé České republiky.
Na třech místech zároveň v jeden víkend se odehrálo jediné juniorské reprezentační klání tohoto roku, tak i MČR do 22 let a dokonce i MČR žactva. Atletické soutěže od žactva přes juniory až po dospělé nám přinesla právě tento důkaz, že jsme plzeňskou atletiku v tomto roce posadily právem na královský trůn. Celkem 18 medailí nám přinesly oba republikové šampionáty. Zdaleka nejvíce ze všech týmů v republice. 11x se radovali škodováci v Jablonci na MČR do 22 let a 7x naše žactvo na svém šampionátu v Třinci. Aby o naší práci a výsledcích nebyly sebemenší pochyby, bylo třeba ještě ukázat, jak se má reprezentovat naše země. Hned pětice našich juniorských atletů byla nominována na jediné reprezentační utkání roku Polsko – ČR. Být pozván do reprezentace není zdaleka za odměnu, ale je to vždy velká čest a zodpovědnost. Ukázat to nejlepší byla další z priorit našeho klubu a k tomu vedla veškerá příprava. Marek Páník vylepšil svůj krajský rekord na 110 m př. časem 14,27 s. Výškař Jan Štefela předvedl obrovský posun osobního rekordu na 216 cm a zařadil se na průběžné osmé místo na světě. Linda Suchá posunula naší vizi, jak správně reprezentovat, ještě o stupínek výše. V trojskoku dolétla až do vzdálenosti 13,65 m, čímž vytvořila nový český rekord a zařadila se na čtvrté místo světových tabulek. Jak Linda Suchá, tak Jan Štefela byli po zásluze odměněni vedením české výpravy za nejlepší výkony. Od přípravek, žactva, přes juniory až po dospělé. Jasná vize klubu, jak dělat atletiku v Plzni, ukázala všem, že jdeme správným směrem. Skvělé výsledky našich atletů, jediná Atletická akademie v ČR, propojení sportu a studia, úchvatné zázemí stadionu a společná touha všech našich partnerů klubu ukázat plzeňskou atletiku jako opravdovou královnu sportu. Takto děláme v Plzni atletiku my. Děkujeme všem za úžasnou podporu.

Foto: AK ŠKODA a Martin Edlman

 

 


Sdílet