Regionální házenkářská akademie
Činnost regionální házenkářské akademie je zajišťována odděleně pro chlapeckou a dívčí složku na úrovni klubů Talentem Plzeň a DHC Plzeň. Oba kluby však na řadě projektů úzce spolupracují.

 

Akademie Talent Plzeň

Talent Plzeň při Bolevecké ZŠ je pokračovatelem úspěšné tradice mužské házené v Plzni.V klubu jsou zastoupeny všechny věkové kategorie od nejmenších dětí až po muže. V nejmladší kategorii babyházené (3 - 5 let) trénují děti 1 x týdně (počet dětí 10 – 15). Dále navazuje kategorie přípravky (6 - 8 let). Zde trénují děti 3 x týdně (počet 25). Následují minižáci (8 – 10 let) se třemi tréninky týdně (počet 40), mladší žáci (10 – 12 let) rovněž se třemi tréninky týdně (počet 23) a starší žáci (12 – 14 let), kteří se scházejí také 3x týdně (počet 20). V kategoriích mladšího (14 – 16 let) a staršího (16 – 18 let) dorostu už počet tréninkových jednotek narůstá na 5-6 týdně (počet - mladší 20, starší 20). Na zajištění tréninkového procesu v kategoriích mládeže se podílí 20 trenérů. Ve všech mládežnických kategoriích se týmy účastní nejvyšších možných soutěží své věkové kategorie v rámci ČR.

Nedílnou součástí sportovní přípravy je pořádání minikempů a otevřených tréninkových jednotek v rámci Regionálního házenkářského centra (RHC) pro Plzeňský kraj, které Talentu Plzeň přidělil Český svaz házené (ČSH) pro kategorie mladších a starších žáků. Nejen prostřednictvím RHC spolupracuje Talent s ČSH na výchově talentů v regionu díky sdílené koncepci ČSH. Talent Plzeň je každoročně pořadatelem dvou významných mezinárodních turnajů – letního Memoriálu Miroslava Šafra v kategorii dorostu a podzimního Turnaje o putovní pohár ředitele Škoda JS a. s. v kategorii žactva.

Výsledkem kvalitní práce v přípravě dětí a mládeže je fakt, že napříč kategoriemi se klub může pochlubit řadou členů reprezentačních družstev České republiky a že v kategorii dospělých je Talent Plzeň v posledních pěti letech nejúspěšnějším házenkářským klubem v České republice (se ziskem tří titulů Mistra ČR, dvou vicemistrovských titulů a jedním vítězstvím v Českém poháru). Tyto výsledky umožňují klubu pravidelně reprezentovat město Plzeň i v evropských pohárech.


Počet trenérů a hráčů k 1.5.2019

TrenérůHráčů
20163

Další informace na www.talentplzen.cz

 

Akademie DHC Plzeň

DHC Plzeň již více než 30 let vychovává mladé házenkářky. Klub úzce spolupracuje s 31. ZŠ, v jejímž areálu probíhá většina tréninků a házenkářky zde hrají svá domácí utkání.V klubu jsou zastoupeny všechny věkové kategorie od nejmenších dětí až po ženy. Nejmladší děvčata (2 – 3 roky) chodí cvičit 1x týdně na Kroužek Míček. Dále navazují týmy Berušek (2012 – 2013), Přípravky (2010 – 2011) a Minižaček (2008 – 2009). Mladší a starší žačky se připravují v rámci Regionálního házenkářského centra. Kromě standardních tréninků jsou pro ně připravovány tréninkové minikempy, ale také herní konfrontace, ať už formou turnajů v Čechách nebo zahraničí. Klub spolupracuje se špičkovým německým klubem HC Leipzig a v rámci česko-německé spolupráce mají možnost poznat Německo nejen po sportovní, ale i po kulturní stránce. Mladší i starší dorostenky hrají nejvyšší soutěže (1. ligy). V každém z obou těchto týmů se připravuje pět reprezentantek. Sportovní přípravu mládeže zajišťuje celkem 28 trenérů, kteří trénují cca 200 hráček.

V sezóně 2017/18 startovaly hráčky DHC Plzeň poprvé v kategorii dospělých, a to v nejvyšší české soutěži žen – 1. lize (v týmu se spojily úspěšné ženy z VŠ Plzeň a vypomáhaly starší dorostenky DHC Plzeň). Po rozpačitých podzimních výkonech na jaře zabodovaly a vybojovaly postup do mezinárodní soutěže. Od září 2018 startují v mezinárodní MOL lize, ve které se potkávají s těmi nejlepšími týmy z Čech i Slovenska (Most, Slavia Praha, Duslo Šala, ŠSK Prešov, Iuventa Mchalovce…). Výkony DHC Plzeň jsou zatím velkým překvapením pro všechny – tým dokázal v 19 utkáních nasbírat již 14 bodů a v domácím prostředí zaskočit i několik favoritů (Prešov, Zlín, Olomouc). Nyní se chystá do bojů o udržení v soutěži.

DHC Plzeň spolupracuje s ostatními kluby v regionu. Družstvo žen je složeno z odchovankyň všech plzeňských klubů. Také v rámci dorosteneckých soutěží probíhá spolupráce formou hostování talentovaných hráček do DHC Plzeň a některých hráček DHC Plzeň do VŠ Plzeň i do HC Plzeň.

Klub pořádá kromě házenkářských soutěží i celou řadu jiných akcí. Na jaře je to Aprílový pochod, na podzim Rodinný běh. Mezi vánočními svátky to bývá Vánoční bruslení. Pro nejmenší děti připravuje na konci sezóny Míčkyádu a v prosinci Vánoční Míčkohraní. Největší akcí, kterou klub pořádá, je Memoriál Karla Šulce ( www.memorialkarlasulce.cz ). Největší turnaj pro nejmenší házenkářky přiláká do Plzně každým rokem několik tisíc návštěvníků. 28. ročník turnaje proběhne v termínu 4. - 6. 5. 2019. Přihlášeno je 88 družstev z celé republiky (Zlín, Ledeč nad Sázavou, Písek, Kynžvart…). Zúčastní se více než 800 hráček a odehráno bude více než 500 utkání.


Počet trenérů a hráčů k 1.5.2019

TrenérůHráčů
25193

Více informací na www.dhcplzen.cz